A A+ A++

Wzorem tzw. planu Junckera, także w perspektywie 2021-2027 samorządy, organy rządowe, a także spółki skarbu państwa będą mogły korzystać ze zwrotnych instrumentów wsparcia: preferencyjnych pożyczek, gwarancji lub wykupu obligacji.

Polska ma dobre doświadczenia w ubieganiu się i wykorzystaniu unijnych środków zwrotnych, które były w Planie Inwestycyjnym dla Europy (plan Junckera; dalej – PIE). Ten instrument funkcjonował w latach 2015-2020, a Polska osiągnęła na tle krajów UE bardzo dobry wynik w jego wykorzystaniu. Wartość inwestycji finansowanych z tego źródła, to 80 mld zł, a kwota wsparcia to 20 mld zł. Pozwoliło to uplasować się Polsce na szóstym miejscu uwzględniając operacje wielokrajowe, a na poziomie krajowym Polska zajęła piąte miejsce.

Przedsięwzięcia sfinansowane ze środków PIE to np.: inwestycje w Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, projekt Tauronu Polskiej Energii zakładający rozwój sieci przesyłowych, budowa ponad tysiąca mieszkań na wynajem w Poznaniu czy wsparcie dla prawie 50 tys. małych i średnich firm.

Czytaj także:

Fundusze unijne: ruszają konsultacje nowego programu

Program InvestEU

Teraz pora na kolejne przedsięwzięcia, które będą finansowane z programu…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegenda o srogiej panie Mieleckiej! [VIDEO]
Następny artykułToyota nadal liderem polskiego rynku