A A+ A++

Rój Perseidów to pozostałości komety 109P/Swift-Tuttle, zbliżające się do orbity Ziemi raz na 130 lat. Pozostałości komety z olbrzymią prędkością, sięgającą około 60 km/s, wlatują w naszą atmosferę i spalają się w niej, co można obserwować na nocnym niebie. Chociaż to zjawisko ma miejsce przez cały rok, to właśnie w sierpniu jest najbardziej widowiskowe. A w nocy z poniedziałku na wtorek nastąpi kumulacja roju Perseidów.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

“Noc spadających gwiazd”, czyli kosmiczne drobiny

Jak wyjaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku, nazwa roju Perseidy pochodzi od konstelacji Perseusza, czyli gwiazdozbioru nieba jesiennego, zawsze widocznego nad horyzontem w naszym kraju.

“Perseidy to nie tylko wyjątkowe zjawisko astronomiczne ale też wielkie święto miłośników astronomii w Polsce i na świecie” – podkreślił Wójcicki we wpisie poświęconym Peseidom.

Zobacz również:

Rój Perseidów, popularnie zwanych “spadającymi gwiazdami”, może być niezwykle widowiskowy, ponieważ zazwyczaj występują one grupami, liczącymi do kilkunastu meteorów w ciągu kilku minut.

W ostatnich latach aktywność roju wynosi około 100 meteorów na godzinę, więc niewykluczone, że teoretycznie mniej więcej tyle będzie można ich dostrzec w ciągu 60 minut.

Perseidy 2024: Jak najlepiej je oglądać?

Do obserwacji roju Perseidów nie potrzeba żadnych specjalistycznych urządzeń – spektakl będzie widoczny gołym okiem. Co więcej, lornetka czy aparat mogą sprawić, że przegapimy wiele z meteorów, ponieważ będą one widoczne w różnych miejscach nocnego nieba.

Najwięcej Perseidów będzie można dostrzec na ciemnym niebie, oddalonym od źródeł światła, więc najlepiej wybrać się w tym celu poza miasto.

“Noc spadających gwiazd” z poniedziałku na wtorek będzie z pewnością najbardziej widowiskowa, jednak rój Perseidów będzie można obserwować do 24 sierpnia. Wówczas jednak meteorów będzie znacznie mniej.

Zobacz również:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Polacy mają olbrzymi wkład w badanie kosmosu/GeekWeek/INTERIA.PL … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMłodzi w garach
Następny artykułTo laureaci “EKO”