PERN szuka dostawcy rur do budowy magistrali paliwowej Boronów-Trzebinia
31.01.2020r. 17:58
“Zamawiający oczekuje dostawy rur o długości 15 m w ilości minimum 90 proc. całej dostawy i długości w przedziale 12-15 metrów dla pozostałych 10 proc. dostaw” – podkreśliła w opublikowanej dokumentacji spółka. W ogłoszeniu wyjaśniono m.in., iż chodzi o rury stalowe o określonych parametrach technologii ich wytwarzania oraz próbach i badaniach, w tym radiograficznych złączy spawanych.
Biuro prasowe PERN przypomniało w piątek, że rurociąg paliwowy Boronów-Trzebinia o łącznej długości ok. 97 km będzie przebiegał przez 11 miast i gmin województw śląskiego i małopolskiego. “Inwestycja stanowi przedłużenie istniejącego układu rurociągów produktowych Płock-Koluszki-Boronów w kierunku rafinerii w Trzebini. Realizacja projektu pozwoli zapewnić odpowiednie zaopatrywanie południa Polski w paliwa ciekłe” – podkreśliła spółka.
Jak wspomniał PERN, budowa rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi realizowana jest w oparciu o ustawę z 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym oraz wynika z przyjętej przez Radę Ministrów “Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”. Wcześniej spółka informowała, że planuje oddanie do użytku magistrali do końca 2021 r.
Ustawa o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym wprowadza m.in. uproszczenia w uzyskiwaniu niezbędnych zgód administracyjnych, co ma ułatwić przygotowanie i realizację strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego przedsięwzięć, jak budowa oraz modernizacja rurociągów naftowych i paliwowych.
W listopadzie 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument “Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, zgodnie z którym PERN ma wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski, a także pełnić “wiodącą rolę” w składowaniu tego surowca oraz paliw, “zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego”, w tym rozbudową pojemności magazynowych.
PERN jest strategicznym podmiotem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadającym za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych.
Z końcem 2019 r. spółka zapowiedziała, że w 2020 r. przeznaczy ponad 1 mld zł na inwestycje i remonty, a zaktualizowane plany nakładów inwestycyjnych w latach 2018-22, czyli w okresie obecnej strategii spółki, wyniosą tam łącznie ok. 3,1 mld zł. Wśród priorytetowych inwestycji, które realizuje spółka jest m.in. rozbudowa pojemności magazynowych ropy oraz paliw.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS