PERN S.A. rozstrzygnął pierwsze postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowych na biokomponenty – estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME) i bioetanol.
Krajowy plan na rzecz energii i klimatu zakłada, że w 2030 r. udział energii odnawialnej w transporcie będzie wynosił 14 procent. Oznacza to konieczność zwiększenia zastosowania biokomponentów w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych.
Aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na biokomponenty, krajowy operator rurociągów i magazynów paliw – PERN S.A. – rozbudowuje magazyny do ich przechowywania i modernizuje towarzyszącą im infrastrukturę.
Rozstrzygnięto już przetargi związane z budową pięciu zbiorników na estry o łącznej pojemności 2,8 tys. m3 znajdujących się w Koluszkach, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach. Rozbudowany zostanie także magazyn bioetanolu o pojemności 300 m3 w Nowej Wsi Wielkiej.
Modernizacja bazy magazynowej w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej zakłada też możliwość transportu biokomponentów koleją – jako alternatywę do obecnie funkcjonującego transportu samochodowego. Dodatkowo trzy linie nalewcze frontu autocysternowego w bazie paliw w Małaszewiczach zostaną wyposażone w instalacje do dozowania estrów.
W bazach paliw w Nowej Wsi Wielkiej i Rejowcu trwają postępowania przetargowe na rozbudowę pojemności magazynowej na FAME.
Biopaliwo płynne, biokomponent płynny
Biopaliwa płynne stanowiące samoistne paliwo, a także jako biokomponenty dodawane do paliw z przerobu ropy naftowej, powstają głównie z surowców pochodzących z przetworzenia materii organicznej- szeroko rozumianej jako biomasa. Najczęściej do produkcji biopaliw i biokomponentów płynnych wykorzystuje się rośliny oleiste np.: soję, rzepak, słonecznik, a także rośliny takie jak: buraki cukrowe, kukurydzę, ziemniaki i zboża. Do niedawna estry metylowe kwasów tłuszczowych były stosowane jako samoistne paliwo w silnikach wysokoprężnych, natomiast obecnie stosowane są wyłącznie jako biokomponent.
Głównymi stosowanymi w Polsce biopaliwami i biokomponentami są:
– bioetanol, czyli bezwodny alkohol etylowy, stanowiący biokomponent dodawany do benzyn w ilości do 5% v/v lub 10 %v/v
– estry metylowe kwasów tłuszczowych jako biokomponent dodawany do oleju napędowego
– biodiesel, czyli olej napędowy z zawartością powyżej 7 %v/v estrów metylowych kwasów tłuszczowych
Biopaliwa są stosowane na całym świecie. W Polsce obowiązek dodawania biokomponentów do paliw nałożyła ustawa z dnia 2 października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. Celem ich stosowania jest zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej i ochrona środowiska.
BG
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS