A A+ A++

Bysina: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zapraszamy na „spotkanie” ze społecznością miejscowości Bysina. Na zdjęciu archiwalna Bysina lata 40. ubiegłego wieku. Dziś marzymy by robić takie zdjęcia, by szkoły znów były otwarte, by dzieci mogły z radością spotykać się tłumnie.

Bysina to wieś królewska położona w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego. Wchodziła w skład klucza myślenickiego, stanowiącego uposażenie kasztelanów krakowskich. Wieś ma na swym terenie kaplicę zbudowaną w roku 1950 na cześć partyzantów, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali się w tutejszych lasach.

Lata 40. ubiegłego wieku. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bysinie wraz z katechetą i nauczycielami uroczo pozują do zdjęcia.

To pamiątkowe zdjęcie po raz pierwszy publikowane w było w lokalnej prasie w 2008 roku i pochodzi z prywatnego archiwum rodzinnego Marii Mitana z Bysiny.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic

Perły Myślenic 1/31/2021


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Artykuł Perły Ziemi Myślenickiej. Dzieci ze szkoły na Bysinie lata 40. pochodzi z serwisu Myślenice iTV – Telewizja Internetowa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłynne Obserwatorium Arecibo może zostać odbudowane. Rząd zaoferował wsparcie
Następny artykułWYWIAD. Gen. Hermaszewski: W kosmosie nie byliśmy sami