A A+ A++

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic, czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. W tym tygodniu prezentujemy wspomnienia Pana Jana Koczwary związane z Myślenickimi Paradami Karnawałowymi Przebierańców. 

Nawiązując do lokalnych tradycji karnawałowych, zabaw, maskarad, wędrówek zapustnych ”drabów” po wiejskich ścieżynach i wertepach Krzywaczki i Osieczan – w 1976 roku Jan Koczwara zaprosił do Myślenic pierwszych uczestników Myślenickiej Parady Karnawałowych Przebierańców. Było ich wtedy niewielu. Zaledwie dwudziestu dziewięciu … Ale już niebawem w 1980 roku na karnawałową promenadę ruszyło w najwymyślniejszych kostiumach 340 rozbawionych do reszty przebierańców (23 drużyny), przedstawicieli mieszkańców 20 miejscowości regionu.

W dwudziestu edycjach myślenickiego karnawału (1976-1999) startowało ogółem 389 wieloosobowych reprezentacji szkół, instytucji kultury, organizacji i zakładów pracy oraz tzw. drużyny rodzinne i towarzyskie. W sumie 4669 osób rozmaitego wieku i nader rozrywkowego usposobienia.

O wspólnej zabawie decydowały uliczne maskarady i konkursowe gry – turnieje. Było ich bardzo wiele, a te najciekawsze to: konkursy o tytuł super reprezentacji z prześwietnymi programami, konkursy na najciekawsze kostiumy historyczne, ludowe i współczesne, turnieje anielskiego śpiewu i improwizowanego tańca diabelskiego, konkursy fanfarzystów, karnawałowego tańca i chichotka, rywalizacja i tytuł króla ducha itp. Uwieńczeniem karnawałowych uciech i zabaw były wybory i koronacja króla i królowej myślenickiej maskarady. Imprezy przy mistrzowskiej konferansjerce i znakomitym prowadzeniu Tadeusza Szybowskiego – aktora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Folklorystycznym Teatru Regionalnego w Krakowie.”

Perły Myślenic: Wspomnienia Pana Jana Koczwary związane z Myślenickimi Paradami Karnawałowymi Przebierańców

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic

147/02/2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielomilionowe promesy dla miasta i powiatu
Następny artykułWiejskie organizacje pozarządowe kolejny raz mogą liczyć na wsparcie finansowe