A A+ A++

Myślenice:  Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Już za kilka dni rocznica wybuchu II wojny światowej dlatego i my pochylamy się nad wspomnieniem tego jakże trudnego i ważnego czasu w historii naszego kraju.

„W okresie poprzedzającym wybuch drugiej wojny światowej „do Myślenic z każdym dniem wdzierał się niepokój potęgowany wprowadzanymi, a następnie odwoływanymi akcjami powszechnej mobilizacji … coraz częściej za pośrednictwem myślenickiej poczty nadchodziły imienne karty mobilizacyjne, a mężczyźni w wieku poborowym zasilali szeregi jednostek Wojska Polskiego. Nastroje mieszkańców Myślenic w ostatnich dniach sierpnia nie należały do najlepszych. Dominował strach o życie własne i najbliższych oraz obawa o los mężczyzn powołanych do wojska.”

„Tak samo jak podczas I wojny światowej, ludzie zwracali się w stronę Kościoła i wiary, o wsparcie i pomoc proszono Matkę Bożą. Przykładem tego jest wybudowana grota kamienna przy ulicy Sienkiewicza 7, w której umieszczono drewnianą figurą Matki Bożej.

Jej fundatorami były rodziny Boryczków i Szafarzów. Kamienną grotę wybudowała własnoręcznie myśleniczanka Maria Boryczko, matka Mariana „Kuby” Boryczko. Kamień na budowę tej kapliczki dowożono z kamieniołomu w Jasienicy.”

Napisy umieszczone u podstawy kapliczki:

Kapliczkę tą poświęcono 15 sierpnia 1939 roku z prośbą o opiekę w nadchodzącej wojnie … Informacja o wybuchu wojny sprawiła, że 1 września kościół w Myślenicach wypełnił się wiernymi … Symptomy nadchodzącej wojny rodziły wśród ludzi rozmaite reakcje, począwszy od zupełnej bierności po panikę”.

Prezentowany poniżej fragment zdjęcia obrazuje plan i trasę natarcia na Polskę w dniach 1-25 września 1939 roku przez drugą pancerną dywizję okupanta hitlerowskiego. 5 września 1939 roku to planowana i zrealizowana data wkroczenia okupanta do Myślenic.

Zainteresowanych wydarzeniami myślenickimi z lat 1939 – 1945 zapraszamy do lektury VII rozdziału „Monografii miasta Myślenice” wydanej w 2012 roku, opracowanego przez myśleniczanina Pawła Lemaniaka.

Zdjęcia z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 39/33/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo była czysta złośliwość. Nagrały go kamery i teraz szuka katowicka policja
Następny artykułFajdek drugi, ale bardziej uśmiechnięty