Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś czas na “Myślenice we wspomnieniach mieszkańców.”
Na zdjęciu, młodzież myślenickich szkół, autorzy opracowania “Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” i myśleniczanie, z którymi przeprowadzano wywiady.
“Myślenice we wspomnieniach mieszkańców”, cieszy się wielkim zainteresowaniem. Egzemplarze tej książki, będącej pracą zbiorową z 2017 roku, trafiły do wszystkich szkół w naszym mieście. Trafiły również do Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej. Można to dzieło bezpłatnie wypożyczać w niemal wszystkich bibliotekach.
Bohaterami książki są Myślenice zapamiętane i opowiedziane, przeżycia mieszkańców na tle przemian politycznych w kraju, warunków ekonomicznych , miejskich inwestycji. Pamięć ludzka.
Książka zawiera wspomnienia dwudziestu ośmiu osób urodzonych w różnych latach, mieszkających w różych częściach miasta Myślenice, mających bardzo odmienne punkty widzenia, doświadczenia zawodowe i rodzinne. Z tych różnorodnych elementów tworzy się niezwykle ciekawy obraz.
W dokumentowanych rozmowach udział wzięli: Józef Bałuk, Elżbieta i Andrzej Biczowie, Józef Błachut, Jerzy Ćwierzyk, Janina Feledy, Maria i Jacek Hołujowie, Maria Jasem, Zdzisława i Marian Koniuszowie, Andrzej Liszkiewicz, Kazimiera Majda, Marian Marzec, Aleksandra Mikołajczyk, Władysław Nowacki, Krystyna Pędzisz, Anna Prokopeczko, Andrzej Skowroński, Teresa Szuba, Aleksandra Święch, Teresa Świech, Czesław Ulman, Teresa Wilkołek, Krystyna i Tadeusz Wygonowie.
Pamięć ludzka, choć czasami zawodzi jeśli chodzi o przywoływanie dat czy dokładnego przebiegu wydarzeń, ma jednaj niezwykłą zaletę. Potrafi odtworzyć emocje, atmosferę, ulotne wrażenia, przywołać zapachy i smaki. Jest skarbnicą detali, z których dużej mierze składa się nasze życie. Trudno szukać w opracowaniach historycznych takich wiadomości. Jak wyglądały przyjęcia imieninowe w czasach, gdy ciężko było cokolwiek kupić ? Czym była i jak smakowała maczanka w restauracji Ponurskiego ? Gdzie bawiły się dzieci z okolic Rynku zaraz po wojnie ? W co grały, jakie miały zabawki ? Którendy uciekali uczniowie tajnych kompletów w razie niepokojących odgłosów ? Dlaczego ludzie przechodzili na drugą stronę ulicy przed pewnym budynkiem przy ulicy Kazimierza Wielkiego ?…
Warto przekazywać te informacje młodszym pokoleniom myśleniczan!
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic
Perły Myślenic 89/36/2021
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS