A A+ A++

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic, czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. 

Parady karnawałowe. Były to wydarzenia odwołujące się do tradycji polegających na tym, że w dniach mięsopustu czyli końca karnawału, ludzie na wsiach chętnie przebierali się w najrozmaitsze kostiumy, kreując różne postacie.

Pierwsza parada przebierańców odbyła się w Porębie a dwie w Głogoczowie. Pozostałe w Myślenicach.

Nawiązując do lokalnych tradycji karnawałowych zabaw, maskarad i wędrówek zapustnych „drabów” po wiejskich ścieżynach i wertepach Krzywaczki i Osieczan, w 1976 roku dyrektor Myślenickiego Domu Kultury Jan Koczwara zaprosił do Myślenic pierwszych uczestniklów Myślenickiej Parady Karnawałowych Przebierańców. Przybyło ich wtedy niewielu.

Jan Koczwara sięgnął do tych tradycji uznając, że to należy w jakimś sensie demonstrować i kontynuować. Zostało to zaakceptowane przez ówczesne władze, gdyż wszystkie takie działania musiały być konsultowane i przez nich zaakceptowane.

Propozycja Jana Koczwary spotkała się z żywym rezonansem w społeczeństwie. W dwudziestu edycjach myślenickiego karnawału (w latach 1976-1999) starowało ogółem 389 wieloosobowych reprezentacji szkół, instytucji kultury, organizacji i zakładów pracy oraz tzw. drużyny rodzinne i towarzyskie. W sumie 4699 osób rozmaitego wieku i nader rozrywkowego usposobienia. O wspólnej zabawie decydowały uliczne maskarady i konkursowe gry – turnieje.

Startowałi w nich przedstawiciele między innymi: z Bęczarki, Borzęty, Brzączowic, Czasławia, Czechówki, Dziekanowic, Gdowa, Gliwic, Głogoczowa, Grodkowa, Harbutowic, Jasienicy, Jordanowa, Klęczan, Kłaja, Kornatki, Krakowa, Krzczonowa, Lipnika, Łyczanki, Olkusza, Woli Zatorskiej, Wielkiej Wsi, Skały, Grodkowic, Głogowa, Dąbia i Ciechanowa.

Reprezentacja Domu Kultury z Polanki. W welonie ślubnym pani Jawor.

Realizację tego projektu dyrektor Jan Koczwara zaprezentował na Ogólnopolskiej Giełdzie Programowej Domów Kultury w Mysłowicach, gdzie zdobył 1 miejsce.

Było ich bardzo wiele, a te najciekawsze to konkursy o tytuł superreprezentacji z prześwietnymi programami, konkursy na najciekawsze kostiumy historyczne, ludowe i współczesne, turnieje anielskiego śpiewu i improwizowanego tańca diabelskiego, konkursy fanfarzystów, karnawałowego tańca i chichotka, rywalizacja o tytuł króla ducha itp. Uwieńczeniem karnawałowych uciech i zabaw były wybory i koronacja króla i kólowej myślenickiej maskarady.

W ostatniej paradzie uczestniczyło prawie 340 osób. Chętnych było dużo więcej. Musiano tym jednak sterować z uwagi na bezpieczeństwo ludzi gromadzących się w sali widowiskowej Myślenickiego Domu Kultury.

Uwieńczeniem karnawałowych uciech i zabaw były wybory i koronacja króla i królowej myślenickiej maskarady. Imprezy przy mistrzowskiej konferansjerce i znakomitym prowadzeniu Tadeusza Szybowskiego – aktora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Folklorystycznym Teatru Regionalnego w Krakowie.”

Pomysłodawcą, redaktorem naczelnym i autorem tekstów zamieszczanych w publikowanym wówczas okolicznościowym informatorze był Jan Koczwara.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic

148/02/2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest sobota, jest quiz. Co się działo w lutym w mieście? [ Wiadomości ]
Następny artykuł“The Good Mothers” o kobietach mafii najlepszym serialem na festiwalu w Berlinie