A A+ A++

Żegiestów-Zdrój, uzdrowisko z niemal 180-letnią tradycją, należy do jednego z najstarszych w Małopolsce. Ekskluzywne przed II wojną światową oraz tętniące życiem w czasach PRL-u, położone jest w najpiękniejszym miejscu doliny Popradu. Do dziś nadal można korzystać z bogactw miejscowych źródeł mineralnych. Dlatego od kilku lat stopniowo powraca do życia.

Zobacz wideo Zaczęły się wakacje Polacy chętnie, pomimo wysokich cen wybierają Polskę

W dawnych czasach biło na głowę wszystkie uzdrowiska w Polsce. Dlaczego zostało zapomniane?

Kultowe uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim powstało już w 1575 roku jako osada Żegiestów. Prawdziwy rozkwit nastąpił jednak dopiero w 1846 roku, kiedy odkryto w okolicach źródła wody mineralnej. Pierwsze z nich udostępniono niedługo później. Od tego czasu miejsce zaczęło cieszyć się tak dużą popularnością, że aż w gazetach pisano, aby nie przyjeżdżać bez wcześniejszej rezerwacji. Przez wiele lat bywali tu najwięksi artyści, literaci czy aktorzy, a uzdrowisko cieszyło się luksusową sławą.

“Perła polskich uzdrowisk” oferowała kuracjuszom lecznicze wody i najlepsze zdrowotne zabiegi. Z biegiem czasu wszystko się zmieniło. Najgorszym okresem dla Żegiestowa-Zdroju była II wojna światowa, która całkowicie go zrujnowała. Po wojnie do uzdrowiska przyjeżdżali jedynie goście Funduszu Wczasów Pracowniczych, robotnicy i wycieczki szkolne. Jeszcze w 1995 roku w ofercie znajdowało się 1300 miejsc noclegowych. Niestety, rzeczywistość doprowadziła do powolnego zamykania wszystkich domów wczasowych.

Żegiestów-Zdrój opuszczone uzdrowisko budzi się do życia. Jest szansa na przywrócenie świetności

Na przestrzeni lat miejsce pustoszało, aż wreszcie zamknęło się na kuracjuszy całkowicie. Los miasteczka podzieliła również popularna niegdyś pijalnia wód Anna. Źródło jednak wciąż jest aktywne i w związku z tym rodzina Cechini z Muszyny podjęła się zadania odbudowania słynnego uzdrowiska.

Plany zakładają między innymi odbudowę pensjonatów oraz zrekonstruowanie infrastruktury uzdrowiskowej. Dotychczas do użytku oddano pijalnię wody mineralnej “Anna”, a kilku lat działa tam sanatorium “Wiktor”. Ciągle trwają prace remontowe w zabytkowym budynku Domu Zdrojowego. Możliwe, że na nowo otwarty zostanie jeszcze w 2024 roku. Całkiem prawdopodobne, że już niebawem rozpoczną się prace związane z remontem placu zdrojowego. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrump: Przyjąłem kulę za demokrację
Następny artykułИзраиль заявил о перехвате ракеты со стороны Йемена