A A+ A++

Kamieniec Podolski to miasto współcześnie położone w południowo-zachodniej części Ukrainy, w obwodzie chmielnickim, nad rzeką Smotrycz. Miejscowość słynie z jednego, bardzo ważnego dla Polaków, zabytku. Twierdza w Kamieńcu Podolskim zwana jest bowiem polską “perłą na kamieniu”.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy”. Byliśmy na miejscu

Twierdza w Kamieńcu Podolskim broniła “przedmurza chrześcijaństwa”

Dawna polska twierdza w Kamieńcu Podolskim została wzniesiona na skalistej wyspie w drugiej połowie XIV wieku w celu ochrony rubieży Rzeczpospolitej. Jej inicjatorami byli najprawdopodobniej książęta Jerzy i Aleksander Koriatowicze oraz wojewoda krakowski Spytka Melsztyński. Swego czasu nazywano ją “przedmurzem chrześcijaństwa” i “bramą do Polski”, jednak dziś historycy odnoszą się do niej z nieco większym dystansem.

Zamek przez trzysta lat bronił granic państwa polsko-litewskiego przed licznymi wrogami, w tym przed Tatarami, Turkami oraz Kozakami. W 1989 roku twierdzę wpisano na ukraińską listę informacyjną UNESCO, czyli listę obiektów, które Ukraina zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Słynna twierdza kresowa może się pochwalić bogatą historią

Zamek na przestrzeni lat był rozbudowywany, tak by jeszcze lepiej spełniać swoją rolę. W XV wieku król Stefan Batory zlecił nawet jego modernizację. Choć dawniej lubiono mówić o zamku jak o niezdobytej twierdzy, to faktem pozostaje jednak to, że twierdza niejednokrotnie upadła. W XVII wieku została zdobyta przez Turków. Kościół, który stał na dziedzińcu zamkowym, przemianowano na meczet, a następnie rozebrano. Polacy zdołali odzyskać warownię w 1699 roku.

W kolejnych latach ponownie ją rozbudowywano i unowocześniano do ówcześnie panujących standardów. Na zabudowę twierdzy składają się dziś Nowy i Stary Zamek, a także liczne baszty i Wieża Prochowa. Prowadzi do niej Most Turecki (zwany też Zamkowym), który w 2000 roku został wpisany na listę World Monuments Watch jako jeden ze stu cennych zabytków świata, którym zagraża zniszczenie. Twierdzę można obecnie zwiedzać za niewielką opłatą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułМитрополит Онуфрій уперше прокоментував знесення незаконного храму-МАФу
Następny artykuł«Знайшлі брата і прыйшлі да яго». Што вядома пра ператрусы ў беларусаў, якія з’ехалі за мяжу?