A A+ A++

Opublikowane w poniedziałek zdjęcia Pentagonu, który rzekomo został zaatakowany “rozlały” się wśród wielu kont na Twitterze. Jak się wkrótce okazało – grafika okazała się dziełem sztucznej inteligencji (SI), a uwierzył w nią szereg zweryfikowanych profili.

Zweryfikowane konta na Twitterze publikowały w poniedziałek 22 maja zdjęcia przedstawiające skutki eksplozji obok amerykańskiego Pentagonu. Za rozpowszechnienie w sieci “fejkowej” grafiki w dużej mierze odpowiada zawieszony dziś profil Bloomberg Feed, którego właściciele podszywali się pod amerykański serwis Bloomberg.

Autentyczności dodawał znaczek Twitter Blue

Jak zauważa Andy Campbell na Twitterze – i o czym media na całym świecie donosiły po wprowadzeniu płatnej opcji Twitter Blue, niebieski symbol przy nazwie użytkownika przyczynia się do szerzenia dezinformacji w internecie. Wszak na pierwszy rzut oka rzeczony profil Bloomberg Feed wydaje się być rzetelnym źródłem informacji.

Wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz z podpisem mówiącym o ataku na Pentagon był przekazywany dalej m.in. przez indyjską telewizję Republic TV, ale też oficjalne konto rosyjskiej telewizji RT.

Użytkownicy Twittera zwracają uwagę, że chęć natychmiastowego przekazania informacji wygrała z rzetelnym podejściem do wydarzenia o zasięgu globalnym. Pomijając brak jakichkolwiek innych zdjęć publikowanych przez świadków będących na miejscu w Stanach Zjednoczonych, należy zwrócić uwagę, że sztuczna inteligencja nadal nie tworzy dzieł w 100 proc. wyglądających jak prawdziwe.

Na fałszywych grafikach ataku na Pentagon z łatwością można dostrzec niewyraźne połączenie pomiędzy barierkami przed budynkiem a samą jego fasadą. Obraz próbuje naśladować rzeczywistość, ale w praktyce – w przybliżeniu okazuje się łatwą do identyfikacji grafiką, za którą stoi komputer.

W świetle wydarzeń z 22 maja, w sieci podnoszone są kolejne dyskusje dotyczące braku kontroli nad sztuczną inteligencją. Nie brak głosów, że konieczne jest wprowadzenie konkretnych ograniczeń dotyczących używania narzędzi opartych o SI. W przeciwnym wypadku, rozpowszechnienie tej technologii może przyczynić się do coraz częstszego pojawiania się w sieci podobnych sytuacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojsko prosiło, ale radarów nie kupiono. “To trzeba traktować w formie sabotażu”
Następny artykułPolicja zatrzymała po pościgu złodzieja, który jechał skradzionym autem