Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu w porównaniu z lutym 2020 roku zmniejszyła się liczba pracujących, ale wzrosła przeciętna pensja. Konfederacja Lewiatan przewiduje, że “w kolejnych miesiącach spadek zatrudnienia będzie większy”, a “pandemia COVID-19 w większości przedsiębiorstw zweryfikuje siatki wynagrodzeń”.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO
Wynagrodzenia w górę
W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 5489,21 zł, co oznacza wzrost o 6,3 proc. rok do roku i wzrost miesiąc do miesiąca o 3,0 proc.
“Odnotowany w marcu 2020 r. wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto spowodowany był m.in. wypłaconymi nagrodami kwartalnymi, rocznymi oraz premiami uznaniowym, które obok wynagrodzeń zasadniczych stanowią jeden ze składników wynagrodzeń” – napisano w komentarzu GUS.
Więcej: https://t.co/usXYvyHKzZ#GUS #statystyki #gospodarka #przedsiębiorstwa #praca #wynagrodzenia #wynagodzenie #RynekPracy @MRPiPS_GOV_PL pic.twitter.com/D9lEsCI9KK
Według Konfederacji Lewiatan “pandemia COVID-19 w większości przedsiębiorstw zweryfikuje siatki wynagrodzeń”.
“Wprowadzenie przestoju ekonomicznego i obniżonego czasu pracy, nawet uwzględniając dofinansowania do wynagrodzeń przewidziane w ramach tarcz antykryzysowych, w znacznym stopniu obniży wynagrodzenia pracowników, szczególnie w sektorze produkcyjnym” – podkreśliła w komentarzu Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Dodała, że “rzeczywisty rozmiar skutków epidemii dla rynku pracy będzie widoczny w danych dopiero w czerwcu – lipcu”, a “okres ciągłego i znacznego wzrostu przeciętnej płacy mamy za sobą”.
Zatrudnienie w dół
Zgodnie z danymi GUS, zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło w marcu o 0,3 proc., a mdm spadło o 0,5 proc.
“W marcu 2020 r. w części podmiotów zauważalny był spadek przeciętnego zatrudnienia w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Było to wynikiem m.in. odejść pracowników na emerytury, zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich – co w niektórych przypadkach mogło być spowodowane obawą przed skutkami pandemii COVID-19” – napisano w komentarzu GUS.
Ponadto na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też rozwiązanie umów o pracę bądź przebywanie na urlopach bezpłatnych. “Zaobserwowano również zwiększone zjawisko pobierania przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych, co – w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach” – dodano.
Z kolei Konfederacja Lewiatan zaznaczyła, że “wielu przedsiębiorców czekało z decyzjami dotyczącymi zwolnień do czasu ogłoszenia kolejnych wersji tarczy antykryzysowej i możliwości wykonania analizy dotyczącej możliwości utrzymania zatrudnienia przy proponowanym poziomie wsparcia”.
“W niektórych przypadkach okres marca – kwietnia jest również czasem realizacji wcześniej zawartych kontraktów, co umożliwia utrzymanie zbliżonego do normalnego poziomu produkcji czy usług” – wyjaśniła ekspertka Konfederacji Lewiatan.
“W kolejnych miesiącach spadek przeciętnego zatrudnienia będzie większy z uwagi na realizowane plany zwolnień, w tym zwolnień grupowych. W przypadku zwolnień indywidualnych efekt końcowy będzie widoczny dopiero po zakończeniu okresów wypowiedzenia” – stwierdziła Fedorczuk.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS