A A+ A++
Od 25 marca nauczyciele szkół i przedszkoli mają obowiązek realizowania dalszej części podstawy programowej. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Koronawirus, przez który wprowadzono w Polsce stan epidemii, doprowadził do wstrzymania zajęć szkolnych. Na jakie pensje w tym czasie mogą liczyć pracownicy oświaty? Nauczyciele obawiają się, że stracą finansowo na pracy zdalnej. Najboleśniej mogą odczuć to szczególnie wuefiści, bibliotekarze czy nauczyciele świetlicy, którzy na ogół nie prowadzą lekcji online.

Od 25 marca nauczyciele szkół i przedszkoli mają obowiązek realizowania dalszej części podstawy programowej. Z kolei zajęcia zdalne między 12 a 24 marca obejmowały powtórkę materiałów, nie były to zajęcia obowiązkowe, dlatego wielu nauczycieli podejrzewa, że może dostać po kieszeni właśnie za te dwa pierwsze tygodnie.

Według wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej nauczycielom, którzy do 24 marca jedynie pozostawiali w gotowości do pracy, jednak nie wykonywali żadnych czynności służbowych z nią związanych, czyli na przykład nie przeprowadzali zajęć online czy nie wysyłali e-maili do uczniów przysługuje jedynie wynagrodzenie zasadnicze.

– Od 25 marca nauczyciele otrzymują wynagrodzenie za pracę w składnikach i wysokości wynikających z ich uprawnień. Za zajęcia zrealizowane powyżej tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin nauczyciel otrzymuje również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Z przyczyny leżącej po stronie pracodawcy, w określonym czasie, niektórzy nauczyciele nie będą świadczyli pracy. Przysługuje im wynagrodzenie wynikające z ich osobistego zaszeregowania – informuje MEN.
Czytaj też: Zdalna szkoła w praktyce. “Są chęci, chociaż materiału jest dużo”

Ograniczenie obowiązku świadczenia pracy na terenie przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej dotyczy również wielu pracowników administracji i obsługi.

– O organizacji pracy tych pracowników decyduje dyrektor szkoły. Dyrektor szkoły może więc polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej, o ile oczywiście charakter zadań wykonywanych przez pracownika na to pozwala – dodaje MEN.

Koronawirus w Trójmieście – wszystkie informacje

Wypłata za “gotowość” czy stała pensja?

Jakie stanowisko w kwestii wypłat dla nauczycieli mają trójmiejskie samorządy? Urzędnicy przekonują, że nauczyciele nie stracą na zmianach.

– Za okres 12-25 marca będzie wypłacone wynagrodzenie zasadnicze plus dodatki (za wyjątkiem tego za trudne warunki pracy) bez godzin ponadwymiarowych. Od 25 marca, tj. od momentu wejścia w życie zasad dotyczących pracy zdalnej, na bazie planu pracy szkoły nauczyciel otrzyma wynagrodzenie wraz z godzinami ponadwymiarowymi (stałymi, tj. takimi, które na stałe są wpisane w plan pracy szkoły), o ile realizuje zdalne nauczanie – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Nauka online – ogłoszenia

Z kolei Sopot rekomenduje naliczanie i wypłacanie wynagrodzeń za marzec pracownikom niepedagogicznym według zasad, które obowiązywały dotychczas czy tych sprzed pandemii.

Wynagrodzenia pracowników pedagogicznych, które wypłacane są “z góry” oraz składniki wynagrodzeń, których wypłata dokonywana jest na koniec miesiąca “z dołu” naliczane są także według dotychczasowych zasad.

– Za marzec wypłaciliśmy wszystkim pracownikom oświaty – zarówno pedagogicznym, jak i pracownikom administracji – wynagrodzenia tak jak w poprzednich miesiącach. Bez żadnych potrąceń. W kwestii naliczania wynagrodzeń w kwietniu czekamy na wytyczne MEN, a decyzje powinny być znane w najbliższych dniach. To trudna sytuacja dla nas wszystkich, również dla pracowników oświaty. Mam nadzieję, że decyzje ministra będą szybkie i sprawią, że ich koszty nie zostaną przerzucone wyłącznie na samorząd – komentuje Magdalena Czarzyńska-Jachim wiceprezydent Sopotu.
Czytaj też: Zdalna edukacja nauką dla dzieci i egzaminem dla rodziców

Również w Gdyni do dyrektorów szkół został wysłany list z informacją, jak zgodnie z obowiązującym prawem mogą rozliczać w tej nietypowej sytuacji wynagrodzenia. Urzędnicy zapewniają, że wynagrodzenia nie będą pomniejszane.

– Za każdą zrealizowaną godzinę zajęć każdy nauczyciel, w tym bibliotekarz, otrzyma wynagrodzenie w dotychczasowej wysokości, tj. wynagrodzenie zasadnicze z wszystkimi dodatkami. W przypadku nieświadczenia pracy przy jednoczesnym zgłoszeniu gotowości do niej pracownik otrzyma wynagrodzenie za tzw. gotowość, tj. wynagrodzenie zasadnicze łącznie z dodatkami funkcyjnymi. Weryfikację liczby zrealizowanych godzin przeprowadzają dyrektorzy poszczególnych placówek – informuje Anna Bennich, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus: wprowadzono nowe obostrzenia. Zamknięte plaże, parki i bulwary
Następny artykułW tym roku żartów nie będzie, ale wspominamy archiwalne newsy