Pełnia to faza, kiedy księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, po przeciwnej stronie Ziemi. Sprawia to, że jest on maksymalnie oświetlony, a jego tarcza przypomina wyglądem koło. Zjawisko wypada co 29,5 dnia i gwarantuje nam niesamowity widok. Zdarza się jednak wyjątek, kiedy na początku i końcu miesiąca występują dwie pełnie. Druga z nich nosi wtedy nazwę Blue Moon, czyli Pełni Niebieskiego Księżyca. W marcu z kolei czeka nas już trzecie takie wydarzenie w 2023 roku – Pełnia Robaczego Księżyca. Co to oznacza?
Pełnia Robaczego Księżyca już jutro
7 marca o godzinie 13:24 nasz satelita będzie widoczny w pełnej okazałości. Zjawisko, które czeka nas na początku marca to Pełnia Robaczego Księżyca. Skąd wzięła się jego nazwa? Ma to związek z przyrodą i zbliżającą się wielkimi krokami wiosną – w końcu to ostatnia zimowa pełnia. Po raz pierwszy nazwali ją w ten sposób rdzenni Amerykanie, którzy skojarzyli ją z robakami wydostającymi się na powierzchnie wraz z ostatnimi mrozami.
Jednak to nie wszystko! Inne nazwy na to marcowe wydarzenie to Pełnia Śmierci, Klonowa, a także Sokowa Pełnia Księżyca. Określenia te wzięły się od pozyskiwanych z drzew soków żywicznych przetwarzanych na popularny, słodki syrop. Z kolei Skrzypiąca Pełnia dotyczy pękającej pod wpływem ciepła pokrywy śnieżnej.
Nazwy na pełnie Księżyca
Nie tylko marcowa pełnia może pochwalić się nietypową nazwą. Przykładowo zjawisko, które obserwowaliśmy w styczniu to Pełnia Wilczego Księżyca, a w lutym, ze względu na obfite opady śniegu, Pełnia Śnieżnego Księżyca.
W kwietniu czeka nas Pełnia Różowego Księżyca, w maju Pełnia Kwiatowego Księżyca, natomiast w czerwcu Pełnia Truskawkowego Księżyca. Lipiec wiąże się z Pełnią Koźlego Księżyca, sierpień Pełnią Księżyca Jesiotrów, a wrzesień Pełnią Księżyca Plonów. W październiku będziemy obserwować Pełnię Księżyca Myśliwych, w listopadzie Pełnię Bobrzego Księżyca, a rok zakończymy Pełnią Zimnego Księżyca.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS