A A+ A++

Zespół Breakmaszyna był dla wielu częstochowian, słuchających dziś bluesa, pierwszym kontaktem z tym gatunkiem muzycznym. Początki grupy sięgają lat 90. XX wieku, ale nazwa Breakmaszyna pojawiła się dopiero w 2002 r. przy okazji festiwalu Blues nad Okszą w Kłobucku.

– Skład często się zmieniał, przez zespół przewinęło się wielu muzyków. Od 2006 r. to trio. Naszą twórczość określamy jako postmodernistyczny blues – opowiadał w 2009 r. w rozmowie z „Wyborczą” Paweł Stomma. W dużej mierze to jemu grupa zawdzięcza swój sukces. Nie tylko grał na gitarze i śpiewał, ale tworzył także repertuar, pisząc teksty i komponując do nich muzykę.

Paweł Stomma podczas koncertu zespołu Breakmaszyna w Ośrodku Promocji Kultury ‘Gaude Mater’ w Częstochowie w 2008 r. Fot. Piotr Deska / AG

W 2006 i 2010 r. zespół zagrał na małej scenie festiwalu Rawa Blues w katowickim Spodku. W 2007 r. wydał pierwszą płytę „Postblues”, dobrze ocenioną przez krytyków. Andrzej Matysik w kwartalniku „Twój Blues” chwalił: „Muzyka mile zaskakuje pomysłowością i dojrzałością. Brzmienie zespołu jest określone, przejrzyste i szalenie współczesne”. Równie ciepło został przyjęty kolejny krążek, nagrany trzy lata później – „Częstochowska Masakra Gitarą Elektryczną”. W głosowaniu internautów na portalu bluesonline.pl został wybrany na płytę roku 2010.

W ostatnich latach Breakmaszyna grała w składzie: Paweł Stomma, Arek Skupiński (bas) oraz Tomek Holewa (perkusja), który zastąpił zmarłego w 2012 r. Sławka Szwajkowskiego. W tym składzie zespół nagrał w 2015 r. trzecią płytę „Urban Legends” z 12 utworami Pawła Stommy.

Fragment okładki płyty 'Urban Legends'Fragment okładki płyty ‘Urban Legends’ (Materiały promocyjne zespołu Breakmaszyna)

Rok później grupa świętowała swoje 10-lecie. Jubileuszowy koncert odbył się w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Dziś na facebookowym profilu MDK można m.in. przeczytać: „Teraz Pawle będziesz grał w największej orkiestrze – Niebiańskiej. Będziemy Cię tu pamiętać z jak najlepszej strony”.

Ale Paweł Stomma to nie tylko Breakmaszyna. Był także psychoterapeutą, pedagogiem i wychowawcą, związanym z monarowskim Ośrodkiem Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w podczęstochowskim Dębowcu. „Człowiek mądry, pełen energii, zrozumienia i empatii” – napisali na Facebooku jego podopieczni i współpracownicy.

Dla przebywających w placówce szukał różnych dróg do pokonania problemów. Gdy w 2015 r. w Częstochowie odbywały się XIII Mistrzostwa Polski w Piłce Ulicznej Bezdomnych i Społeczności Trzeźwościowych, współorganizowane właśnie przez ośrodek w Dębowcu, Stomma podkreślał w rozmowie z “Wyborczą”: – Granie to jedno, drugie to możliwość bycia razem, przeżycia na trzeźwo fajnych emocji. Dla tych ludzi, ludzi z problemami, którzy znaleźli się na marginesie społeczeństwa, to bardzo ważne.

Pogrzeb Pawła Stommy odbędzie się w sobotę, 10 kwietnia, o godz. 14 na cmentarzu komunalnym przy ul. Radomskiej w Częstochowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCałowanie w rękę – czy pracodawca może tego zabronić?
Następny artykułMgła mózgowa