Pektyny to naturalne związki występujące głównie w owocach, które zaliczają się do węglowodanów. Stanowią rozpuszczalny w wodzie błonnik o właściwościach żelujących i zagęszczających, dzięki czemu są one używane jako składnik spożywczy w galaretkach, dżemach, powidłach i innych produktach spożywczych. Dodatkowo, pektyny posiadają także pozytywne działanie na organizm człowieka – pomagają również w odchudzaniu.
Czym są pektyny?
Pektynami nazywa się mieszaniny węglowodanów, a dokładnie wielocukrów – polisacharydów oraz oligosacharydów, które mają zmienny skład.
Pod kątem biologicznym pektyna buduje ściany komórkowe wielu roślin, w szczególności owoców. Jest rodzajem błonnika, który rozpuszcza się w wodzie. Zapobiega utracie wody i nadmiernemu przesuszeniu miąższu, a także zabezpiecza przed drobnoustrojami. Zawartość pektyn różni się w zależności od gatunku rośliny.
Po raz pierwszy informacje o pektynach pojawiają się w piśmiennictwie już w I wieku naszej ery. Związki te odkryto jednak dopiero w 1790 roku. Ich nazwa została zaczerpnięta z greckiego słowa „pectos”, co tłumaczone jest jako „krzepnięcie, twardnienie”. Odnosi się ono do właściwości pektyn, które z tego względu uzyskały także szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Właściwości pektyn
Główną cechą pektyn jest ich żelowanie, czyli zdolność do tworzenia żeli. Najlepiej żelują w środowisku kwaśnym, w obecności cukrów, a także przy podwyższonej temperaturze. Mogą wówczas wytworzyć gęstą, galaretowatą zawiesinę.
Dodatkowo, pektyna posiada właściwości emulgujące, czyli umożliwia tworzenie emulsji z niemieszalnych substancji.
Główne właściwości pektyn:
- żelowanie
- zagęszczanie
- emulgowanie
Przepis na dżem z pektyny z Jasła
Bardzo popularny jest przepis na dżem z pektyną z Jasła: mojanatura.pl/glowna/2044-pektyna-do-dzemow-30g-cg-5903111093006.html
Sposób przygotowania dżemu:
1. Przygotować 2 kg owoców oraz 1 kg cukru. Do przygotowywanych owoców wlać pół szklanki wody i zagotować.
2. Zawartość opakowania (30g pektyny) wymieszać z jedną szklanką cukru. Wsypać do gotujących się owoców. Mieszając gotować 3-5 min.
3. Wsypać pozostałą ilość cukru. Nie przerywać gotowania. Gotować do całkowitego rozpuszczenia. Dodać płaską łyżeczkę kwasku cytrynowego, rozpuszczonego w małej ilości gorącej wody. Wymieszać.
4. Zebrać pianę i rozlać gorący dżem do słoików. Zaleca się pasteryzować dżem przez 20 min.
Gdzie występują pektyny?
Pektyny znajdują się przede wszystkim w owocach, ale również są obecne w wybranych warzywach. Największe stężenie pektyn mają skórki owoców cytrusowych – pomarańczy, grejpfrutów, cytryn.
Owoce zawierające pektyny:
- owoce cytrusowe
- jabłka
- czereśnie
- morele
- brzoskwinie
- banany
- gruszki
- jeżyny
- śliwki
Warzywa zawierające pektyny:
- marchewka
- bataty
- cukinia
Dzisiaj pektyny można kupić także w proszku. Są bezwonne, słodkie, mają biały lub brązowawy kolor. Stosowane są najczęściej do przygotowywania domowych przetworów owocowych i warzywnych.
Zastosowanie pektyn w branży spożywczej
Pektyny bardzo często stosowane są w branży spożywczej do wytwarzania produktów wymagających żelowania, emulgowania oraz zagęszczania. Są oznaczone symbolem E440.
Używane są między innymi przy produkcji galaretek owocowych, dżemów, powideł, koncentratów, soków i nektarów owocowych i warzywnych. Także dodawane są do przetworów mlecznych, na przykład do serków topionych, serków wiejskich, śmietanek, lodów. Również są wykorzystywane jako składnik glazur do wyrobów czekoladowych, kakaowych oraz dodawane do majonezu. Mogą też służyć jako nośnik dla substancji aktywnych.
Dodatkowo, pektyny używane są w branży kosmetycznej i farmaceutycznej, gdzie służą do przygotowywania mieszanin składników. Wobec tego posiadają one bardzo szerokie zastosowanie.
Wpływ pektyn na zdrowie człowieka
Pektyny pod względem odżywczym są dla człowieka substancją balastową – rozpuszczalnym w wodzie błonnikiem pokarmowym, który nie ulega trawieniu. Nie oznacza to jednak, że należy ich unikać. Wprost przeciwnie, ponieważ podobnie jak inne rodzaje błonnika dbają o prawidłowe działanie organizmu.
Z medycznego punktu widzenia pektyny są przede wszystkim wsparciem dla układu pokarmowego. Pomagają w regulacji pracy jelit, wspomagając ich prawidłową perystaltykę, czyli odpowiednią aktywność motoryczną tego odcinka przewodu pokarmowego. Zapobiegają przez to powstawaniu zaparć oraz pomagają w formowaniu prawidłowej masy kałowej.
Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości umożliwiają obniżanie poziomu „złego” cholesterolu LDL, regulują poziom cukru we krwi i wspomagają naturalne oczyszczanie organizmu przez usuwanie zalegających w przewodzie pokarmowym toksyn.
W konsekwencji pektyny mogą zmniejszać ryzyko pojawienia się chorób serca, w tym groźnej miażdżycy, cukrzycy, a także dolegliwości układu pokarmowego. Ze względu na te właściwości mogą one również redukować niebezpieczeństwo rozwoju nowotworów.
Pektyny a odchudzanie
W związku z tym, że pektyny są rodzajem błonnika, przyczyniają się one do zwiększania objętości spożywanych posiłków w układzie pokarmowym. W efekcie dają uczucie sytości na dłużej, regulują metabolizm, a także zapobiegają pojawianiu się skoków poziomu cukru we krwi.
Wobec tego owoce i warzywa, a także produkty spożywcze bogate w pektyny mogą pomagać w zrzuceniu nadmiaru kilogramów oraz utrzymaniu smukłej sylwetki. Osoby na diecie odchudzającej powinny zatem zadbać o to, aby znalazło się w niej dużo błonnika, w tym także pektyn.
Podsumowując, pektyna jako składnik owoców i warzyw jest bardzo ważna również dla człowieka. Dieta bogata w pektyny wspomaga właściwe trawienie, a także pozytywnie wpływa na wiele innych układów ludzkiego ciała. Dodatkowo, dzięki nim można łatwiej zadbać o szczupłą sylwetkę.
Źródło: https://sklepy-zielarskie.pl/blog/pektyny/
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 17.07.2020, 17:45
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS