A A+ A++

Hank Green to znany ekspert, udzielający się na TikToku. Obserwuje go tam ponad siedem milionów osób, a swoją popularność zyskał dzięki przekazywaniu wiedzy w przystępny sposób i odpowiadaniu na naukowe zagwozdki internautów. Niedawno opowiedział, jak działają szyby w samolotach, oraz co może się wydarzyć na pokładzie, jeśli jedna z nich pęknie.

Zobacz wideo
Na wakacje samochodem czy też samolotem – co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Co się dzieje z samolotem, kiedy pęknie szyba? Ekspert zdradza

Hank Green poinformował w jednym ze swoich tiktoków, jak zbudowane są okna w samolocie, oraz czym grozi zbicie szyby. Ostrzegł pasażerów, żeby po pierwsze nie panikowali w takiej sytuacji. Jak się bowiem dowiadujemy, okno samolotowe składa się z dwóch warstw: wewnętrznej i zewnętrznej. W części wewnętrznej znajduje się niewielki otwór, który zapewnia przepływ powietrza. 

Film z TikToka staje się viralem. Niesamowita sytuacja spotkała pasażerów jednego z samolotu

Zewnętrzna warstwa pełni kluczową rolę w utrzymywaniu ciśnienia w samolocie. Jest także o wiele trwalsza. Szyba znajdująca się od środka maszyny chroni pasażerów przed hałasem, a także izoluje od zimna, znajdującego się po drugiej stronie. Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona zewnętrznej warstwy. Jeśli jakiś ostry przedmiot zdołałby przebić się przez pierwszą część okna – podróżnych zabezpiecza jeszcze drugi segment.

Czym grozi pęknięta szyba w samolocie?

Pod filmikiem opisującym budowę okna w samolocie, jeden z internautów zapytał Greena co by się stało, gdyby szyba pękła podczas lotu. Ekspert wyjaśnił, że wszystko zależałoby od wielkości uszkodzenia. Zakładając, że przeciek powietrza byłby niewielki, zostałyby opuszczone maski tlenowe, a piloci obniżyliby lot do wysokości, na której powietrze jest zdatne do oddychania. 

Samolot linii PLL LOT - zdjęcie ilustracyjne

W nieco bardziej dramatycznej wersji zdarzeń – gdyby powietrze uciekało znacznie szybciej i gwałtowniej – doszłoby to szybkiej dekompresji. Pasażerowie mogliby doświadczyć nieprzyjemności, jaką jest choroba dekompresyjna. Charakterystyczna dla nurków, którzy zbyt szybko wynurzają się na powierzchnię, objawia się silnym dyskomfortem fizycznym związanym ze zmianą ciśnienia w płucach. Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny, gdyż linie lotnicze mają opracowane procedury bezpieczeństwa między innymi na wypadek pęknięcia szyby.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКонтрнаступ ЗСУ може початися завтра, післязавтра чи через тиждень, – Данілов
Następny artykułOstatni dzień Bachanaliów! Kto zagra w sobotę? [PROGRAM]