A A+ A++

Aby nasza cera była piękna, promienna i zdrowa, musimy o nią szczególnie zadbać. Od czasu do czasu trzeba wykonać specjalne czynności, które poprawią kondycję naszej skóry. Jednym z najczęściej wybieranych tego typu zabiegów jest peeling enzymatyczny, który nie tylko złuszczy martwy naskórek, ale także skutecznie regeneruje i wyrównuje koloryt cery. Co warto wiedzieć o peelingu enzymatycznym? Na czym polega jego fenomen?

Peeling enzymatyczny to zabieg, który polega na złuszczaniu martwego naskórka, fot. shutterstock
  1. Peeling enzymatyczny – co to takiego?
  2. W jaki sposób działa peeling enzymatyczny?
  3. Jak wykonać peeling enzymatyczny?
  4. Zalety stosowania peelingu enzymatycznego
  5. Peeling enzymatyczny – czy dla każdego?
  6. Domowy peeling enzymatyczny
  7. Peeling enzymatyczny – czy warto?

Peeling enzymatyczny – co to takiego?

Peeling enzymatyczny to zabieg złuszczania martwego naskórka specjalnym preparatem do twarzy, który zawiera enzymy roślinne. Zaliczany jest to grupy peelingów chemicznych. Jego zadaniem jest usunięcie martwej części naskórka, ujednolicenie kolorytu, wygładzenie oraz odświeżenie skóry twarzy. To najdelikatniejsza forma złuszczania martwego naskórka. Peeling enzymatyczny działa na powierzchni skóry, dlatego można samodzielnie wykonywać we własnej łazience, bez potrzeby wizyty u kosmetyczki.

Podstawowymi składnikami aktywnymi znajdującymi się w peelingach enzymatycznych są enzymy posiadające zdolność do niszczenia białek zawartych między innymi w zrogowaciałych komórkach naskórka. Takie enzymy sprawiają, że dochodzi do przyspieszenia naturalnego procesu odnowy skóry i złuszczania niepożądanej warstwy rogowej poprzez jej rozpuszczenie. Istotne jest to, że peeling nie powoduje zniszczeń żywych komórek skóry, dzięki czemu jest znacznie łagodniejszy niż peelingi mechaniczne i tradycyjne peelingi chemiczne.

Enzymy znajdujące się w peelingu mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Takimi składnikami mogą być: papaina (otrzymywana z mleczka owoców i liści melonowca właściwego nazywanego powszechnie papają), bromelaina pozyskiwana z ananasa, która oprócz właściwości złuszczających wykazuje także działanie przeciwzapalne, znajdująca się w miąższu owoców kiwi aktynidyna, działająca złuszczająco, rozjaśniająco i przeciwbakteryjnie arbutyna otrzymywana z jagód mącznicy lekarskiej, borówki brusznicy oraz z liści gruszy pospolitej i bergenii.

Aby peeling był skuteczny, trzeba go regularnie stosować. Efekty nie będą widoczne od razu, jak w przypadku peelingu mechanicznego, ale pojawią się dopiero po 2-3 dniach od zaaplikowania na skórę. Skuteczność peelingu enzymatycznego znacznie bardziej długotrwała i lepsza niż w przypadku peelingu mechanicznego, który działa jedynie na zewnętrznej warstwie skóry.

Na podstawie: https://www.adorebeauty.com.au/skinstitut/guide/enzyme-peel-benefits

W jaki sposób działa peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny działa dzięki enzymom roślinnym (np. papainie i bromelainie) lub syntetycznym (keratolinie). By wzmocnić właściwości jest często wzbogacany są witaminami i przeciwutleniaczami. Peelingi enzymatyczne wykazują działanie złuszczające – dzięki nim usuwany jest martwy naskórek. Zasada ich działania polega na rozpuszczaniu zawartej w naskórku keratyny w sposób o wiele łagodniejszy niż np. silne kwasy organiczne. Dzięki temu, że nie działa on mechanicznie jak zwykłe peelingi (nie wciera się go w skórę), nie narusza żywych komórek i nie podrażnia skóry, przez co może być stosowany przez osoby z cerą wymagającą (trądzikową czy naczynkową). Po takim zabiegu nasza cera staje się wygładzona, promienna i nabiera zdrowego koloru.

Jak wykonać peeling enzymatyczny?

Przed wykonaniem zabiegu należy zmyć makijaż, pozbyć się warstwy sebum, dokładnie oczyścić skórę twarzy oraz przetrzeć tonikiem, by wyrównać jej pH. Następnie nakładamy preparat zawierający złuszczające enzymy, najczęściej pod postacią maseczki. Warto do tego użyć czystego pędzelka albo po prostu palców. Powinno się zaczynać od czoła, by potem nanieść preparat na policzki, podbródek, nos, szyję oraz dekolt, omijając okolice oczu i ust. Maseczka nie powinna być zbyt grubo nałożona, bo wtedy może nie zapewnić odpowiedniego działania. Po upływie czasu wskazanego na opakowaniu przez producenta, kosmetyk należy porządnie zmyć letnią wodą.

Istnieją także peelingi w postaci maski w płachcie, wówczas takie specyfiki nasączone są substancjami aktywnymi. Materiał maski należy przyłożyć do twarzy, aby do niej dobrze przylegał. Zazwyczaj taki preparat powinien znajdować się na twarzy od 10 do 30 minut, ale dokładne instrukcje powinny być opisane na opakowaniu. Enzymy wykazują silniejsze działanie w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego stosując maskę w płachcie, można położyć na twarz ciepły kompres lub zaaplikować ją na czas pobytu w saunie.

Po takim zabiegu powierzchnia skóry będzie dogłębnie oczyszczona ze zrogowaciałych komórek naskórka, a to sprawia, że dostęp substancji aktywnych do skóry twarzy będzie łatwiejszy, a działanie maski efektywniejsze. Dlatego też na tak oczyszczoną twarz zaaplikować tonik, serum, preparat nawilżający i filtr ochronny. Warto pamiętać, że stosowanie peelingów enzymatycznych wymaga dobrego nawilżania skóry, co powinno być nieodłącznym elementem tego zabiegu.

Do jego aplikacji warto użyć czystego pędzelka albo palców, fot. shutterstock

Zalety stosowania peelingu enzymatycznego

Regularne stosowanie peelingu enzymatycznego znacząco wpływa na poprawę wyglądu skóry twarzy. Złuszczana i oczyszczana cera odpłaci się nam młodym i promiennym wyglądem. Po wykonaniu tego zabiegu skóra staje się elastyczna, miękka, dokładnie oczyszczona i rozjaśniona. Wpływ na poprawę jej kondycji ma regularne usuwanie martwego naskórka i znajdującego się w nim łoju. Zawarte w peelingu składniki znacząco wpływają na redukcję powstałych przebarwień posłonecznych oraz potrądzikowych, a tym samym wyrównuje jej koloryt. Peeling enzymatyczny działa również ujędrniająco, dlatego regularne złuszczanie cery sprzyja spłyceniu drobnych zmarszczek, ale także znacznie spowalnia procesy starzenia się skóry.

Wiele zabiegów pielęgnacyjnych poprzedzone jest właśnie peelingiem enzymatycznym, ponieważ oczyszczona i złuszczona skóra o wiele skuteczniej wchłania substancje odżywcze zawarte w kremach, tonikach i maskach. Poza tym peelingi enzymatyczne nie podrażniają, a dzięki ich specyficznemu działaniu nie sprzyjają roznoszeniu bakterii po twarzy.

Peeling enzymatyczny – czy dla każdego?

Ze względu na swoją delikatną konsystencję pozbawioną drobinek złuszczających, peeling enzymatyczny zalecany jest osobom posiadającym skórę delikatną i wrażliwą, z tendencją do rumienia, alergiczną i naczynkową. Idealnie nadaje się także dla skóry trądzikowej z zaostrzonymi zmianami trądzikowymi i ropnymi stanami zapalnymi, cery dojrzałej i suchej oraz tej z przebarwieniami i zatkanymi porami.

Peeling enzymatyczny wydaje się idealnym produktem dla kobiet w ciąży. W tym szczególnym czasie, skóra przyszłej mamy staje się bardzo delikatna i wrażliwa. Peelingiem enzymatycznym można delikatnie złuszczać skórę na brzuchu i piersiach (z ominięciem sutków). Jest on na tyle delikatnym kosmetykiem, że na pewno nie wywoła podrażnień i na tyle skuteczny, że z całą pewnością nie dopuści do powstania rozstępów w trakcie ciąży. Po jego zastosowaniu trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry.

Peelingu enzymatycznego nie powinno się używać zbyt często, ponieważ może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych, np. powodować przesuszenie skóry, uczucie napięcia czy swędzenia. Taki zabieg najlepiej wykonywać raz w tygodniu. Informacja o częstotliwości stosowania peelingu powinna znajdować się na opakowaniu kosmetyku.

Przeciwwskazaniem do używania peelingu enzymatycznego jest uczucie pieczenia, napięcia, szczypania i swędzenia skóry w trakcie zabiegu. Sygnałem alarmującym powinno być też zaczerwienienie twarzy, podczas zmywania peelingu – może wskazywać na uczulenie na jakiś składnik tego preparatu. Nie wolno też stosować tego preparatu, gdy na skórze widoczne są rany, brodawki, zadrapania i wszelkie stany zapalne. Przeciwwskazane jest także jego stosowanie na świeżo opalona skórę, występowaniu opryszczki, często występującymi alergiami, infekcjach wirusowych, grzybicy skóry oraz nowotworach skóry.

Peeling enzymatyczny z owoców papai dokładnie oczyszcza skórę i usuwa martwy naskórek, fot. shutterstock

Domowy peeling enzymatyczny

Chociaż sklepowe półki uginają się pod ciężarem peelingów enzymatycznych różnych producentów kosmetycznych, taki specyfik możemy również samodzielnie wykonać ze sprawdzonych naturalnych produktów.

Domowy peeling enzymatyczny z sody oczyszczonej

Składniki:

Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieszczamy w miseczce i porządnie mieszamy. Peeling rozprowadzamy na twarzy na około 2-3 minuty, a po upływie tego czasu porządnie spłukujemy. Soda oczyszczona skutecznie odblokowuje pory, działa antybakteryjnie, usuwa nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia ze skóry nagromadzone w ciągu dnia.

Domowy peeling enzymatyczny z papają

Składniki:

  • ¼ szklanki miąższu z papai lub zmielonych pestek papai
  • 1 łyżka mąki owsianej

Przygotowanie:
W mikserze umieszczamy miąższ z papai i dokładnie miksujemy do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Dodajemy mąkę owsianą, by uzyskać bardziej gęstą masę i ponownie miksujemy. Powstałą papkę nakładamy na twarz, pozostawiamy na około 20 minut, a następnie zmywamy letnią wodą.

Papaja bardzo często znajduje się w składzie gotowych peelingów enzymatycznych. Zawiera szereg cennych składników odżywczych, które mają zbawienny wpływ na naszą urodę: kwas foliowy, witaminę C, witaminę E oraz przeciwutleniacze: luteinę, likopen i argininę.

Peeling enzymatyczny – czy warto?

Peeling enzymatyczny to znakomity sposób na dogłębne oczyszczenie skóry, nadanie jej miękkości, gładkości, równego kolorytu i promiennego wyglądu. To także jeden z najdelikatniejszych sposobów na odświeżanie i wygładzanie cery. To rozwiązanie szczególnie dobre dla skóry wrażliwej, naczynkowej, trądzikowej. Peeling enzymatyczny jest bezpiecznym produktem, którego możemy samodzielnie używać w domowym zaciszu, bez konieczności wizyty w salonie kosmetycznym.

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “https://kinleykay.com/5-benefits-of-an-enzyme-skin-peel/”; data dostępu: 2020-07-29
  2. “https://www.adorebeauty.com.au/skinstitut/guide/enzyme-peel-benefits”; data dostępu: 2020-08-29
  3. “http://www.theskincareloungela.com/fruit-enzyme-peels.html”; data dostępu: 2020-07-29
  4. “https://www.seriouslyskin.com/fruit-enzyme-peels-treatment-in-chagrin-falls/”; data dostępu: 2020-08-29
  5. “https://cosmetology-info.com/21/Enzyme-Peel/”; data dostępu: 2020-07-29
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Gdynia: We wtorek i czwartek policjanci przeprowadzą działania „ZKM – COVID”
Następny artykułMamo, tak mnie kochałaś, że już teraz cię nie potrzebuję