A A+ A++

The World Architecture Festival to odbywający się co roku konkurs, podczas którego wybierane są najlepsze projekty architektoniczne z całego świata. Media branżowe nazywają go Oscarami architektury.

PEDET we wrocławskiej Renomie w finałowej jedenastce

PEDET we wrocławskiej Renomie zakwalifikował się do finałowej jedenastki w kategorii Restauracje i Bary. Czy zdobędzie laury? Zobaczymy: projekt autorstwa wrocławskiej pracowni architektonicznej 3XA zostanie zaprezentowany podczas finałowej gali w Singapurze w listopadzie tego roku.

PEDET ma szansę dołączyć do topowej listy światowej architektury. Już sama nominacja w jednym z największych konkursów architektonicznych na świecie jest ogromnym wyróżnieniem. Dostrzeżenie PEDET’u przez ekspertów z branży jest dowodem na to, że wspólnie z pracownią 3XA stworzyliśmy miejsce wyjątkowe, które pozwala na odkrywanie nowych smaków i kompleksowych atutów Renomy na nowo.

Barbara Wójcik, Asset Management & Leasing Director, Globalworth Poland. 

PEDET: 7 restauracji na 700 mkw

PEDET to strefa kulinarna w Renomie, czyli dawnym domu towarowym Wertheim, symbolu modernizmu we Wrocławiu. To 700 mkw, 7 oryginalnych konceptów gastronomicznych, dziesiątki najróżniejszych smaków, ciekawy wystrój i charakterystyczne detale architektoniczne.

–  Kolorystyka i materiały współgrają z architekturą budynku. Dominują kamienne wzory, brązy, beże, mosiądz i terakota. Te same materiały można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz budynku Renomy, natomiast w części restauracyjnej wykorzystane są w sposób bardziej swobodny, mniej formalny. Ważnym elementem wyposażenia jest scena. To wielofunkcjonalna strefa, która służy jako część koncertowa wieczorem, a w ciągu dnia jako przestrzeń kawiarniana lub miejsce przeznaczone na wystawy – czytamy w materiałach prasowych dotyczących nominacji.

W przestrzeni PEDET Renoma warto zwrócić uwagę na detale takie jak m.in. obręcze na słupach, które nie są wyłącznie dekoracją (to wieszaki na ubrania i torebki) oraz spójność: jak powiedziała Magdalena Plichta z pracowni architektonicznej 3XA, wszystkie lady restauracyjne wykończone są tym samym materiałem. Elementy spajające całość to także oświetlenie oraz konstrukcja pod neony poszczególnych restauracji.

Renoma – co warto o niej wiedzieć?

Renoma to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wrocławskich gmachów i zarazem ikona modernistycznej architektury.

Warto wiedzieć, że:

  • Budynek został zaprojektowany przez berlińskiego architekta Hermanna Dernbu. W czasach Breslau mieścił się tu Dom Towarowy Wertheim, który otwarto z wielką pompą w 1930 roku.
Zobacz również

  • Elewacje budynku zdobiły istniejące do dziś rzeźby głów ludzi z różnych rejonów świata, mające symbolizować nie tylko międzynarodowe pochodzenie oferowanych towarów, ale przede wszystkim różnorodność kulturową i otwartość na drugiego człowieka.
  • Zniszczony w wyniku działań wojennych Dom Towarowy Wertheim został częściowo odbudowany i otwarty w 1948 roku jako Powszechny Dom Towarowy, nazywany przez wrocławian Pedetem (stąd nazwa strefy kulinarnej), a wszystkie jego piętra oddano do użytku dopiero w 1985 roku. To właśnie wtedy budynek przyjął swoją obecną nazwę – wybrali ją w konkursie mieszkańcy Wrocławia.
  • W 2009 roku Renoma została przebudowana i rozbudowana według projektu wrocławskiego architekta Zbigniewa Maćkowa.
  • W 2023 roku zakończyła się kolejna metamorfoza, w wyniku której przywrócono przedwojenną architekturę dziedzińców, powiększono ofertę, a także nadano budynkowi nowe funkcje i udogodnienia.
  • Jest to miejsce inspirowane tym, co najlepsze w tak modnych i popularnych obecnie food halach, w których Globalworth jako właściciel i zarządca warszawskiej Hali Koszyki ma wieloletnie doświadczenie.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułiOS 18 już dla każdego chętnego. Ruszyły publiczne testy beta
Następny artykułWtorkowe spotkania w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi: spacery i wykłady