A A+ A++

Kilkanaście urządzeń oczyszczających powietrze zakupiła polkowicka przychodnia. Są one skuteczne w walce z bakteriami i wirusami, a jednocześnie można je stale stosować wśród pacjentów. To kolejny krok do zwiększenia dostępności placówki dla mieszkańców podczas pandemii. Zakup sprzętu został sfinansowany z budżetu gminy Polkowice.

– Nie możemy oszczędzać na zdrowiu polkowiczan, dlatego stale wspieramy i doposażmy naszą przychodnię – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Przekazaliśmy 200 tysięcy złotych na zakup specjalistycznego sprzętu oczyszczającego powietrze, który jest niezbędny, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów w przychodni. Pacjenci oraz personel placówki muszą być odpowiednio zabezpieczeni – podkreśla.

Nowe urządzenia do oczyszczania powietrza wykorzystują technologię plazmową. Do PCUZ trafiły w tym tygodniu. Łącznie jest ich osiemnaście, w tym dwanaście dużych i sześć mniejszych, przenośnych.

– Ich praca polega na niszczeniu bakterii i wirusów w każdym rozmiarze na poziomie DNA dzięki przepuszczeniu ich przez specjalne niskoenergetyczne pole plazmowe. Dzięki temu powietrze w przychodni będzie na bieżąco oczyszczane – wyjaśnia Paweł Gambal, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. – Będą to urządzenia, które mogą być używane podczas obecności pacjentów w przychodni. Niektóre z nich zostaną rozmieszczone na stałe, a część będzie mobilna, więc będziemy mogli przenosić je i wzmacniać ochronę w miejscach, gdzie skupiska ludzi będą większe – dodaje.

– Aerozol zakaźny uwalniany podczas oddychania i rozmowy może pokonywać bardzo duże odległości dzięki wszechobecnym prądom powietrznym – tłumaczy Tadeusz Pyl, prezes firmy Tomed Sp. z o.o. – Stosowane w technologii Nano Strike cewki plazmowe generują plazmę, która niszczy wszystkie występujące w powietrzu szkodliwe patogeny – wyjaśnia.

To nie pierwszy sprzęt do dezynfekcji, który zakupiło PCUZ. Przypomnijmy, że polkowicka przychodnia nabyła też zamgławiacz – urządzenie do dezynfekcji za pomocą suchej pary. Trafił on do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Można nim szybko dezynfekować pomieszczenia, łóżka, materace czy sprzęt elektroniczny. Jego zakup był możliwy dzięki dotacji z budżetu gminy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas tematem przewodnim tegorocznej edycji Copernicus Festival
Następny artykułMinister zdrowia: Mamy do czynienia z eskalacją pandemii