A A+ A++

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza do spędzenia długich, jesiennych wieczorów wspólnie, na zajęciach rękodzielniczych lub kulinarnych! Etnocentrum zaprasza również na wystawę czasową „Senatorium Radości”! Jej otwarcie odbędzie się w piątek, 30 września br. o godzinie 18:00.

PAŹDZIERNIKOWE PRACOWNIE

W programie na październik znajdują się zajęcia dla dorosłych we czwartki o godz. 17:00:

  • Pracownia snycerska – podczas zajęć uczestnicy zapoznają się ze sztuką rzeźbienia w drewnie, znaną od wieków, a także z technikami oraz narzędziami przydatnymi w pracy snycerza – dłutem i pobijakiem.
  • Pracownia makramy – podczas zajęć w ramach tych warsztatów, uczestnicy poznają podstawy wyplatania ozdób ze sznurka oraz tworzenia form użytkowych. W tym miesiącu na poszczególnych zajęciach omawiane będą:
    – Spotkanie I. Nauka węzłów i splotów.
    – Spotkanie II i III. Makrama na słoiku – tworzenie lampionów lub wazonów makramowych.
    – Spotkanie IV. Makramowy kwietnik.

Zajęcia dla dzieci odbywać się będą w piątki, do wyboru będą warsztaty plastyczne i kulinarne.

Na Pracowni Plastyki Obrzędowej dzieci mają okazję poznać elementy sztuki ludowej i plastyki obrzędowej. Będą poznawać różne dziedziny rzemiosła tradycyjnego wykorzystując takie techniki, jak: malowanie na drewnie, na sztalugach, pracę w glinie, tkanie na mini krosnach tkackich, bibułkarstwo. Zajęcia mają na celu rozwinąć kreatywność, zdolności manualne oraz rozbudzić zainteresowanie kulturą regionu. W tym miesiącu na poszczególnych zajęciach uczestnicy stworzą:

  • Spotkanie I i II. Jesienne kompozycje.
  • Spotkanie III. Zakładki do książek.
  • Spotkanie IV. Lalki z patyczków

Zajęcia w ramach Pracowni Młodego Kucharza prowadzone pod czujnym okiem instruktora pozwalają dzieciom nauczyć się podstaw gotowania, a pod koniec zajęć degustować przygotowane przez siebie potrawy! W tym miesiącu na poszczególnych zajęciach omawiane będą:

  • Spotkanie I. Warzywa w kuchni – ich obróbka i zastosowanie.
  • Spotkanie II. Mięsa duszone, smażone i pieczone.
  • Spotkanie III. Ciasta biszkoptowe, kruche, ucierane.
  • Spotkanie IV. Ciasta drożdżowe i krucho-drożdżowe.

Zajęcia dedykowane są dla dzieci w wieku szkolnym (6-11 lat).

Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Bilety można kupić w kasie Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a, Krosno) lub online.

 

WYSTAWA CZASOWA “SENATORIUM RADOŚCI”

Autorami prac prezentowanych na wystawie są członkowie Dziennego Domu „Senior +” w Kopytowej, mieszkający w Gminie Chorkówka. Ludzie ambitni, odważni, życzliwi i nie stroniący od wyzwań. Ich mottem jest „Ruch to sprawność i życie”. Występują na piknikach, wydarzeniach kulturalnych i angażują się w konkursy. Powiedzieć, że seniorzy mają olbrzymie serce, to zdecydowanie za mało. Dzielą się tym, co mają. Biorą udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i przekazują własnoręcznie wykonane fanty na kiermasze charytatywne. Fakt bycia potrzebnym i ważnym, ma znaczący wpływ na ich samopoczucie. Promują czytanie, kochają dzieci i młodzież. Są otwarci i chętni na to, co nowe. Można powiedzieć, że korzystają z życia pełnymi garściami i dają mnóstwo od siebie.

Prace Seniorów są różnorodne zarówno, jeśli chodzi o tematykę jak i o technikę w jakiej zostały wykonane a tym co je łączy jest niewątpliwie pasja, zaangażowanie i radość tworzenia.

W styczniu 2021r. dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020, swoją działalność rozpoczął Dzienny Dom „Senior+” w Kopytowej. Funkcjonuje on w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorkówce a mieści się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej.

Dom „Senior+” od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 spełnia potrzeby 30 osób z zakresu aktywizacji ruchowej i umysłowej, edukacji, kultury i integracji. Dużą popularnością cieszą się zajęcia komputerowe, rehabilitacyjne, ćwiczenia na koncentrację i logiczne myślenie, techniki relaksacyjne, czy warsztaty projektowania i szycia. Zajęcia artystyczne są najbardziej lubiane przez Seniorów.

Głównym celem wszystkich działań jest poprawa kondycji fizycznej, motoryki, pobudzenie pracy mózgu oraz doskonalenie i nabywanie nowych umiejętności z zakresu tworzenia. W praktyce powstają piękne kompozycje, finezyjne obrazy, lampiony, bombki, stroiki, pisanki i zajączki czy wianki. Nie sposób wymienić wszystkiego. Zachwycają jakością wykonania i dokładnością. Bycie docenionym, twórcom prac dodaje skrzydeł. Zgodnie z regulaminem w ofercie będzie również poradnictwo i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz bieżących spraw codziennych. Na Seniorów czeka również gorący posiłek.

Dla osób, które tworzą to wyjątkowe miejsce bardzo ważne jest, by słowo Dom nie było tylko pustą frazą w nazwie placówki. Pracownicy dokładają wszelkich starań, by Seniorzy faktycznie czuli tam jak w domu. Oni sami nie są tylko gośćmi w placówce, ale współtworzą ją – dbają o wystrój wnętrza, opiekują się roślinami, urządzają i pielęgnują ogród a także aktywnie uczestniczą w doborze oferowanych zajęć. To oni tworzą domową atmosferę poprzez kwiaty w wazonie, muzykę czy zapach świeżego ciasta.

Wernisaż wystawy odbędzie się 30.09.2022 r. o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 30 września – 2 listopada 2022 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny w godzinach pracy instytucji

Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież pamięta o udręczonej Ukrainie, kard. Krajewski opowiedział mu o cierpieniu tego narodu
Następny artykułPodsumowanie minionego weekendu przez SF Junior Nakło