A A+ A++

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na operatora płatności internetowych PayPal Europe wysoką karę za stosowanie klauzul niedozwolonych. Zakwestionowane postanowienia dotyczą m.in. bardzo ogólnego katalogu działań zabronionych i dotkliwych sankcji dla użytkowników, w tym finansowych, za złamanie warunków umowy.

PayPal to serwis internetowy, umożliwiający dokonywanie płatności przez internet oraz pełniący funkcję elektronicznego portfela zintegrowanego z rachunkiem bankowym. W toku przeprowadzonego przez UOKiK postępowania uznano, że serwis w “Umowie z użytkownikiem PayPal” stosuje szereg klauzul niedozwolonych, naruszających interesy konsumentów.

Wątpliwości urzędu wzbudziły postanowienia zawierające 34 działania zabronione użytkownikom oraz katalog przykładowych sankcji. Do klauzul zabronionych, stosowanych przez PayPal Europe, zaliczono na przykład zapisy mówiące o ukaraniu użytkownika choćby za samą próbę skorzystania z zablokowanego konta oraz możliwość nałożenia przez PayPal niesprecyzowanych sankcji na użytkownika.

“Otwarty katalog przewidzianych w umowie sankcji, które dodatkowo nie były powiązane z poszczególnymi naruszeniami, oznaczał arbitralność decyzji spółki. Przykładowo, mogła ona <w dowolnej chwili> i <według własnego uznania> zablokować pieniądze użytkownika <w wysokości oraz przez okres tak długi, jak będzie to konieczne>” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Dodatkowo, PayPal zastrzegał sobie w umowach możliwość nałożenia na użytkowników kilku sankcji jednocześnie, w tym karę finansową w wysokości co najmniej 2500 dol. lub większą, zamknięcie konta bez uprzedzenia i odmowę świadczenia usług w przyszłości.

Za stosowanie tego typu postanowień PayPal – decyzją prezesa UOKiK – sam będzie musiał teraz zapłacić karę. Jej wysokość to 106,6 mln zł. Firmie zakazano też dalszego stosowania klauzul abuzywnych.

Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne. Klauzule PayPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć które z jego działań mogą zostać uznane za zabronione, a także jakie sankcje mogą zostać na niego nałożone przez przedsiębiorcę. W związku z tym PayPal ma nieograniczoną możliwość dowolnego decydowania o tym, czy użytkownik popełnił czyn zabroniony i jaka spotka go za to kara, którą może być choćby zablokowanie pieniędzy na koncie

– powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Decyzja nie jest prawomocna, a PayPal ma możliwość odwołania się od niej do sądu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzkolenie online „„Fundusze Europejskie dla NGO w perspektywie finansowej 2021-2027- kluby i organizacje sportowe”
Następny artykułLetni kiermasz KTL za nami |#LPU24.pl