A A+ A++

Decyzją Ministra Obrony Narodowej patron Terytorialsów z Wamii i Mazur – kpt. Gracjan Klaudiusz Fróg, ps. „Szczerbiec” – został mianowany na stopień podpułkownika.

— 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej budujemy na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach, które są dla nas – Terytorialsów – drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego — podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT. — Brygada z dumą dziedziczy tradycje, dorobek i wartości 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której dowódcą był „Szczerbiec”.

Płk Mirosław Bryś dodaje, że żołnierze WOT z Warmii i Mazur – podobnie jak ich wielki poprzednik, patron brygady – stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.

— Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec” to wspaniały polski bohater, wojownik niezłomnej walki o niepodległość — mówi płk Bryś. — To żołnierz, z którym się identyfikujemy i wobec którego mamy wielki dług pamięci. Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy, a także dbanie o to, aby pamięć o nim nie umarła” – dodaje dowódca.

Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec”, urodzony 8 grudnia 1911 roku w Laskówce, należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej. Jego osoba reprezentuje najlepsze cechy oficera Wojska Polskiego. Potrafił swych żołnierzy wyszkolić, uzbroić, umundurować oraz poprowadzić do szeregu zwycięstw, odniesionych w walce z okupantami Rzeczpospolitej. Aresztowany 10 lipca 1948 r., przeszedł okrutne śledztwo. Torturami starano się zmusić go, aby potwierdził absurdalny zarzut współpracy z Niemcami. Współtowarzysze z celi zapamiętali jego niezłomność. Ze śledztw wracał dotkliwie pobity, jednak się nie złamał. Pomimo niebywałej odwagi i walki o prawdę, został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 r. Miejsce pochówku pozostaje nieznane. Symboliczny grób ppłk. Fróga znajduje się na cmentarzu powązkowskim. Dzięki staraniu podkomendnych, którzy przetrwali represje, uwielbiany dowódca został w 1959 r. zrehabilitowany. Ppłk Gracjan Klaudiusz Fróg był odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznym i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlaus-Dieter Borchardt gościem Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
Następny artykułKardio-Med Silesia razem z województwem