W mieście Jaśle, podobnie jak w wielu miejscach na terenie całego kraju, obchodzono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Na program tegorocznych uroczystości składały się: msza święta, pochód ulicami miasta, składanie wiązanek kwiatów i zniczy pod pamiątkową tablicą ufundowaną w dwusetną rocznicę uchwalenia polskiej Konstytucji, apel pamięci, wystąpienie okolicznościowe włodarza Jasła oraz koncert pieśni patriotycznych.
| FOTOGALERIA →
Mszy świętej w intencji Ojczyzny, która odbyła się na centralnym placu naszego miasta, przewodniczył oraz wygłosił okolicznościową homilię ks. dr hab. Piotr Steczkowski – Wikariusz Generalny Diecezji Rzeszowskiej. W eucharystii uczestniczył dziekan jasielski ks. Zbigniew Irzyk oraz proboszczowie poszczególnych jasielskich parafii rzymskokatolickich. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Orkiestra Dęta Jasielskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Chór Mieszany „AVE” działający przy Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Wartę honorową wystawili harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2091 Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego działającej przy Zespole Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy.
Na płycie Rynku zgromadzili się licznie mieszkańcy naszego miasta i okolic oraz przedstawiciele polskiego parlamentu – Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając oraz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, władze samorządowe miasta Jasła, komendanci powiatowych służb, inspekcji i straży – Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych i organizacji pozarządowych.
W czasie sprawowanej mszy świętej przypomniano, że dzisiaj przeżywamy nie tylko 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jako bardzo ważnego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Tego dnia przypada również uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
„W dniu Trzeciego Maja gromadzimy się tutaj na jasielskim Rynku i to nasze zgromadzenie łączy dwie intencje. Jako ludzie wiary, jako katolicy chcemy dzisiaj oddać cześć i uwielbić Maryję – matkę naszego zbawiciela Jezusa Chrystusa. Ale także tę, którą czcimy jako Królową Polski w jej historycznym tytule. Jednocześnie gromadzimy się tutaj jako Polacy i wspominamy dziejowy akt uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji. Ten fakt powoduje, że mamy intencje w sercu, aby prosić o Bożą opiekę nad naszą Ojczyzną, nad Polską.” – mówił podczas homilii ks. Piotr Steczkowski.
Po udzieleniu błogosławieństwa i odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę”, uformował się patriotyczny pochód, na czele którego szli Miejska Orkiestra Dęta, harcerska i strzelecka asysta honorowa, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Jasła.
Pod tablicą upamiętniającą 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, znajdującej się na frontonie budynku wielorodzinnego przy ulicy Kołłątaja 2, odbyła się ceremonia składania wiązanek kwiatów przez wyznaczone delegacje.
Następnie w Parku Miejskim rozpoczęła się oficjalna część obchodów, na którą składały się: odegranie i odśpiewanie Hymnu Państwowego, odegranie Hejnału Jasła oraz odczytanie Apelu Pamięci przez harcmistrza Wiesława Hapa z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił do zgromadzonych ustępujący z urzędu burmistrz Jasła Ryszard Pabian. – Proszę pozwolić, że dzisiejsze wystąpienie rozpocznę od nieco osobistego wątku. Ale jest ono dla mnie wyjątkowe, gdyż już dziesiąte z kolei wygłaszane z okazji Święta 3 Maja. Mam je wszystkie zapisane nie tylko we własnych dokumentach, ale też noszę je głęboko w swojej pamięci, stąd pewne reminiscencje i nawiązania do poprzednich przemówień będą się dziś pojawiać. Wielokrotnie w swoich wcześniejszych wystąpieniach podkreślałem ważność Konstytucji 3 Maja, zachęcałem do radosnego świętowania, ale też zwracałem uwagę na różnorakie zagrożenia.
Również i dziś aż nazbyt wyraziście dostrzegam, że bardziej niż o radosnej „Majowej Jutrzence” winniśmy obecnie rozważać o smutnej nocy rozbiorowej. Ale przede wszystkim zauważam, że w miarę upływu lat, dzisiejsze Święto Narodowe przestało nam udzielać lekcji historii, a zaczęło stawiać coraz bardziej natarczywe pytania o współczesność. Te dwie myśli chciałbym uczynić punktem wyjścia do dzisiejszych refleksji i osnową mojego ostatniego już wystąpienia. – mówił.
Podkreślał on, że „celem nadrzędnym takich dorocznych obchodów jest zarówno kultywowanie pamięci, jak też jej poszerzanie, zwłaszcza poprzez edukację następnych pokoleń.”
Jasielskie obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja zakończył koncert pieśni patriotycznych.
(dapa)
[email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS