Po kontrowersyjnych „Ławkach Niepodległości” wcielony został w życie nowy pomysł z patriotyzmem w tle. Pod Planetarium Śląskim pojawiła się biało-czerwona konstrukcja z ławką w centralnej części. I 15-punktowy regulamin korzystania zeń.
Od kilku dni sprawa ustawienia dość nietypowej konstrukcji utrzymanej w biało-czerwonej kolorystyce, nawiązującej do granic terytorium naszego kraju, której centralnym punktem jest ławka stała się viralem w regionalnych mediach. Bodaj jako pierwszy zwrócił na nią uwagę Paweł Jaworski, śląski urbanista i filozof, a także autor bloga experimentalurbanism.com.
Instalacja zbudowana jest z wiaty o przekroju w kształcie uproszczonego konturu Polski, wykonanej ze sklejki (pawilon jest ze sklejki, a nie kraj, on, jak wiadomo, jest z kartonu), katalogowej ławki pomalowanej na czarno, łańcucha chroniącego ludzi odzyskujących suwerenność przed upadkiem, schodów prowadzących na podest oraz regulaminu składającego się z 15 paragrafów oraz listy telefonów do administratora, na policję, pogotowie ratunkowe, straż pożarną i miejską, a także wskazówki o możliwości skorzystania z połączenia alarmowego 112 – napisał na Facebooku, nadmieniając, że instalacja zamontowana jest przed wejściem do Planetarium Śląskiego.
Szybko okazało się jednak, że budząca kontrowersje i pytania o zasadność tworzenia podobnych konstrukcji jest tylko jedną z wielu ławek, które w kilku miastach Polski postanowił umieścić Bank Gospodarstwa Krajowego. Instalacja pojawiła się również w Rzeszowie czy Gdańsku.
Stanowi to element akcji informacyjno-promocyjnej poświęconej inwestycjom, których realizację wspomaga BGK. BGK wspiera w tej chwili 11 tysięcy inwestycji o łącznej wartości 60 mld zł. 3 tysiące projektów o wartości 15 mld zł jest w trakcie realizacji lub wkrótce się rozpocznie. Tego typu instalacje są elementem scenografii podczas planowanych wydarzeń BGK i zostały ustawione pilotażowo – wyjaśnił bank w oświadczeniu przytaczanym przez portal Wirtualne Media.
Kontrowersyjna ławka pod Planetarium Śląskim jedną z wielu w Polsce
Jak wyjaśniała w czwartkowy poranek w wywiadzie dla TOK FM prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka instrukcja użytkowania ławki jest potrzebna, gdyż sama konstrukcja waży aż 1,5 tony, zatem trzeba ostrzec korzystających przed możliwymi niebezpieczeństwami.
A może to właśnie taki symbol: można usiąść, zostać w Polsce, bo tutaj inwestujemy – wyjaśniała na antenie.
Postanowiliśmy zobaczyć konstrukcję z bliska i sprawdzić, co znalazło się w 15-punktowym regulaminie, który budzi spore kontrowersje. Naszym oczom ukazała się instalacja utrzymana w barwach narodowych, dość masywna i niespecjalnie komponująca się z otoczeniem. Wykonana z grubej sklejki konstrukcja nie oddaje faktycznego kształtu terytorium Polski, choć można zrozumieć graficzne uproszczenie – wszak stosuje się je powszechnie, m.in. w logotypach partii politycznych.
Wśród internautów szydzących z tego pomysłu zaczęły już krążyć zdjęcia porównujące kształt instalacji do logo PZPR… Część użytkowników Twittera przekonuje też, że konstrukcja jest utrzymana w rosyjskiej, a nie polskiej kolorystyce. Zastanawia przy tym jeden szczegół – do czego ma nawiązywać pomalowany na granatowo podest? Prawo do wolnej interpretacji zostawiamy naszym Czytelnikom.
Ławkowy regulamin budzi wiele sprzecznych opinii
Podobnie jak Pawła Jaworskiego nas również zafrapował posiadający faktycznie 15 punktów regulamin korzystania z instalacji. Większość z nas raczej nie wpadłaby na pomysł spisywania listy nakazów i zakazów w przypadku tak prozaicznej rzeczy jak ławka w parku. Oddajmy jednak autorowi sprawiedliwość i wypunktujmy to, co znalazło się w „ławkowych przepisach”.
- „Ławka” to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem.
- Osoby, które chcą skorzystać z ławki zobowiązane są do zapoznania się z niniejszym Regulaminem i jego przestrzegania.
- Ławka jest przeznaczona do użytku dorosłych oraz dzieci, przy czym korzystanie z ławki przez dzieci do lat 12 powinno odbywać się wyłącznie w obecności i pod opieką dorosłych.
- Na ławce mogą przebywać maksymalnie 3 osoby, przy czym łączne obciążenie nie może przekroczyć 225 kg.
- Wejście i zejście na ławkę dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy. Schody umieszczone są z tyłu instalacji.
- Z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki i opierając się o oparcie.
- Zabrania się:
- Stawania na ławce
- Siadania na oparciu ławki
- Skakania na ławce
- Zeskakiwania z ławki
- Siadania i przebywania na uszkodzonej ławce
- Używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas
- Korzystania z otwartego ognia
- Z instalacji należy korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem.
- Na ławce i w jej bezpośredniej przestrzeni obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych, środków psychotropowych i odurzających, palenia tytoniu, papierosów elektronicznych oraz używania otwartego ognia.
- Osoby oczekujące na skorzystanie z ławki powinny znajdować się poza obrębem całej instalacji w odległości 1,5 metra.
- Nie dozwolone jest wchodzenie i korzystanie z ławki z przedmiotami niebezpiecznymi mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie i innych osób, a także z urządzeniami i środkami transportu (tj. rowery, hulajnogi, rolki, wózki itd.).
- Zabronione jest korzystanie i przebywanie na ławce ze zwierzętami.
- W przypadku nieprzestrzegania regulaminu i instrukcji użytkowania osoby korzystające z ławki, mogą zostać poproszone o bezwzględne zejście z ławki i opuszczenie instalacji.
- 1Administrator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku nieprawidłowe korzystanie z ławki przez użytkowników.
- Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać wyciągnięte konsekwencje na gruncie obowiązujących przepisów prawa.
Tekst regulaminu został uzupełniony o uproszczone grafiki informacyjne. Warto przy tym nadmienić, że stosowanie się do niezwykle szczegółowej listy zakazów i nakazów w tej chwili może być dość utrudnione. Dostęp do ławki od frontu jest ograniczony przez rozciągający się między dwiema ściankami konstrukcji łańcuch, a wejście na schodki zamontowane z tyłu instalacji jest niemożliwe – są zabezpieczone taśmą. Jednak jak stwierdziła w radiu TOK FM szefowa Banku Gospodarstwa Krajowego „to nie są ławki, to jest instalacja i cała konstrukcja, w środku jest postawiona ławka”.
Ale gdyby to była zwykła ławka typowa do siedzenia, to by była zainstalowana na ziemi i można by było na niej usiąść – mogliśmy usłyszeć na antenie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS