Trudna sytuacja Ormian w Górskim Karabachu może niebawem zamienić się w tragedię.
Katolikos Garegin II, zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, w specjalnym orędziu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, aby nie pozostawała bezczynna wobec „zbrodni” jaką popełnia Azerbejdżan wobec ludności ormiańskiej w Górskim Karabachu. „Korytarz Lachiński” – główna droga łącząca Górski Karabach z Armenią – jest “arterią życia” dla Ormian w regionie, co gwarantuje porozumienie zwarte w listopadzie 2020. Jednak blokując drogę Azerbejdżan złamał swoje międzynarodowe zobowiązania. Teraz zanosi się na poważny kryzys humanitarny o wymiarze historycznym. Od wielu dni 120.000 ludzi jest odciętych od świata, przypomniał patriarcha Garegin i przestrzegł przed niebezpieczeństwem ludobójstwa na ludności ormiańskiej w Górskim Karabachu.
Już teraz brakuje zapasów żywności, leków i innych artykułów pierwszej potrzeby. Na zablokowanej drodze utknęło ponad 1100 Ormian z Górskiego Karabachu i nie mogło wrócić do swoich domów i rodzin. „Wśród nich są osoby starsze, potrzebujące pomocy oraz 270 dzieci” – podkreślił Garegin.
W swoim orędziu napisał też, że jeszcze bardziej niepokojące jest odcięcie przez Azerbejdżan dostaw gazu z Armenii do Górskiego Karabachu. Również pod tym względem ludność walczy obecnie o przetrwanie w temperaturach poniżej zera. „Szpitale, szkoły i służby socjalne nie są w stanie prawidłowo funkcjonować; perspektywy są ponure” – napisał katolikos. Jego zdaniem Azerbejdżan chce wyeliminować ludności ormiańską z Górskiego Karabachu. „Jesteśmy świadkami świadomych i konkretnych kroków w kierunku czystek etnicznych i ludobójstwa ludności ormiańskiej w Republice Górskiego Karabachu”, stwierdził najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian.
Garegin II wezwał społeczność międzynarodową do zdecydowanych działań. Zaapelował, że należy potępić działania Azerbejdżanu i nałożyć na ten kraj sankcje, „aby uratować ormiański naród w Górskim Karabachu przed groźbą zagłady”. W tym samym duchu zwrócił się również do zwierzchników Kościołów na całym świecie, aby nakłaniały rządy swoich krajów do podjęcia odpowiednich środków. Ponadto pilnie potrzebna jest międzynarodowa pomoc humanitarna dla mieszkańców Górskiego Karabachu.
Zaniepokojenie sytuacją humanitarną w Górskim Karabachu wyraził również papież Franciszek. Dzisiaj po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty zwrócił się do zainteresowanych stron konfliktu o zaangażowanie w poszukiwanie pokojowych rozwiązań dla dobra mieszkańców tego regionu.
«« | « |
1
| » | »»
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS