A A+ A++

Prezydent Rosji Władimir Putin otrzymał z rąk patriarchy moskiewskiego Cyryla Order Prawowiernego Księcia Aleksandra Newskiego I stopnia. Wręczając to najwyższe odznaczenie kościelne zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zaznaczył, iż Putin jest „pierwszym prawdziwie prawosławnym prezydentem Rosji”. Uroczystość odbyła się w Ławrze Trójcy Świętej i Aleksandra Newskiego w Sankt-Petersburgu.

Szef państwa przybył do rodzinnego miasta nad Newą w dniu swych imienin – wspomnienia Świętego Równego Apostołom Księcia Włodzimierza 28 lipca, które ma w Rosji charakter nieoficjalnego święta państwowo-kościelnego. Główne uroczystości religijne odbyły się w górnej świątyni cerkwi Zwiastowania Maryi, wchodzącej w skład Ławry. Znajdują się tam relikwie patrona tego zespołu klasztornego, złożone w historycznym sarkofagu, zwróconym RKP przez rząd we wrześniu ub.r. Patriarcha przewodniczył tam liturgii, podczas której modlono się zwłaszcza o zdrowie dla głowy państwa. Następnie obaj główni uczestnicy wydarzenia obejrzeli sarkofag i zapoznali się ze stanem przygotowań do jego powrotu na dawne historyczne miejsce w Ławrze Trójcy Świętej.

W uznaniu faktu zwrócenia Kościołowi zarówno tego zabytku, jak i wcześniej ikony Świętej Trójcy Andrieja Rublowa do Ławry Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Siergijew Posadzie zwierzchnik RKP udekorował prezydenta Orderem Prawowiernego Księcia Aleksandra Newskiego I klasy. Podziękował on szefowi państwa „za bardzo wiele rzeczy, które robi on obecnie dla odrodzenia duchowego życia Rosji”, dodając, że szczególna wdzięczność należy mu się „za te warunki, które państwo stwarza m.in. prawosławnym”. Zdaniem Cyryla „Rosja stanowi wyjątkowy przykład tego, jak współczesny kraj, rozwinięty technologicznie i naukowo, może łączyć postęp naukowo-techniczny, przodujący i bardzo sprawiedliwy system społeczny z poszanowaniem czynnika religijnego i wiary, ale co najważniejsze, opierając się w znacznym stopniu na wymiarze duchowym”.

Hierarcha życzył Putinowi „pomocy Bożej i krzepkich sił”, aby nadal mógł on „kierować krajem i tym samym narodem i abyśmy nigdy nie zeszli ze swej historycznej drogi, ale aktualizowali ją stosownie do tych wyzwań i tej sytuacji, która wyrasta ze współczesnej cywilizacji ludzkiej”.

Dziękując za odznaczenie prezydent zaznaczył, iż „Rosyjski Kościół Prawosławny jest bez wątpienia jednym z najważniejszych fundamentów moralnych samego istnienia narodu rosyjskiego a wraz z innymi wyznaniami tradycyjnymi jest też podstawą państwowości rosyjskiej”. Wyraził przy tym uznanie Cyrylowi za to, że „uczynił on bardzo wiele dla umocnienia państwa” na obecnym etapie. „Nie ma bowiem niczego silniejszego i potężniejszego niż podstawy duchowe i na nich buduje się cała reszta” – podkreślił  Putin.

Order Świętego Prawowiernego Księcia Aleksandra Newskiego ustanowiono na mocy postanowienia Świętego Synodu RKP z 13 kwietnia 2021 z okazji 800. rocznicy przypuszczalnych urodzin jego patrona (ok. 1220 r.). Jest on przyznawany wojskowym, dyplomatom, działaczom państwowym, duchownym, osobom konsekrowanym i świeckim, którzy wnieśli znaczący wkład do obrony i rozkwitu ojczyzny, do umocnienia pokoju i zgody między zamieszkującymi ją narodami, do rozwoju stosunków międzypaństwowych i zewnętrznych kontaktów RKP.

Komentując wydarzenia w Sankt-Petersburgu z 28 lipca bułgarski prawosławny portal internetowy dveri.bg zwrócił uwagę, iż hasło „obrona wartości tradycyjnych” jest kluczowym frazesem w propagandzie kremlowskiej, służącym usprawiedliwieniu najazdu Rosji na Ukrainę. Wśród tych bronionych przez armię rosyjską „wartości” są „tradycyjna rodzina” i „patriotyzm”, wyrażający się w „gotowości oddania życia na polu walki”. Innym powodem wojny jest „obrona kanonicznego Kościoła na Ukrainie”, co aktywnie wykorzystuje propaganda kościelna do uzasadnienia działań zbrojnych.

Tymczasem – według portalu – do końca br. liczba poległych na wojnie Ukraińców i Rosjan osiągnie milion osób, a to oznacza co najmniej milion rozbitych rodzin z setkami tysięcy sierot i wdów. Dalszych kilka milionów to uchodźcy ukraińscy, w większości kobiety z dziećmi, co także oznacza rozdzielone rodziny, z których znaczna część już się nie połączy. Ale RKP usprawiedliwią te ofiary polityki Kremla jako nieuchronne, które trzeba złożyć „w imię obrony ideału chrześcijańskiego”. W kazaniach dyktaturę „prawosławną” przedstawia się jako alternatywę dla demokracji – zaznaczył portal dveri.bg.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł40 lat FRAMU, 45 lat pracy zawodowej Dariusza Chmielowca
Następny artykułIgrzyska olimpijskie: Polacy kolejnym ćwierćfinalistą, Japonia lepsza od Argentyny [podsumowanie]