Rozliczenia międzyokresowe bierne dzielą się na mogące dotyczyć kosztów i przychodów, stanowiąc przy tym znacznie od siebie oddalone w pasywach grupy, w których wtórnie następuje wyodrębnienie na część krótko– i długoterminową.
Analogicznie do rozliczeń międzyokresowych czynnych (pisaliśmy o tym w artykule Rozliczenia międzyokresowe czynne – ujęcie bilansowe i podatkowe – „Rzeczpospolita” z 9 grudnia 2020 r.) tym razem zajmiemy się biernymi rozliczeniami międzyokresowymi kosztów (dalej: RMK).
Ze względu na występującą w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) nieprecyzyjną definicję rozliczeń międzyokresowych biernych kosztów, często w praktyce pojawiają się problemy z odpowiednią klasyfikacją omawianej kategorii. Niejasne kwestie dotyczą bardzo podobnych, co do treści ekonomicznej, operacji gospodarczych. Chodzi tu o rozróżnienie dotyczące rezerw – powiedzmy – klasycznych, rezerw w postaci rozliczeń międzyokresowych biernych, a dodatkowo problematyka z identyfikacją może obejmować pewne pokrewne operacje, wykazywane jako zobowiązania (dostawy niefakturowane).
Czytaj także: Nieistotne koszty spółki a uproszczenia w rachunkowości
Bierne RMK, o których tutaj …
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w t … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS