A A+ A++

Fluor to pierwiastek chemiczny, który występuje powszechnie w naturalnym środowisku, m.in. w glebie, jeziorach, rzekach, a także w pokarmie – warzywach liściastych, ziemniakach, produktach zbożowych, rybach itd. Można znaleźć go również w organizmie człowieka, gdyż stanowi 3 mg/kg masy ciała. Fluor dodawany jest do past do zębów w postaci fluorku sodu, a jego zadaniem jest wzmacnianie szkliwa. Może zapobiegać występowaniu próchnicy i pobudzać procesy mineralizacji zębów, jednak przyjmowany w zbyt wysokich stężeniach może doprowadzić do fluorozy, czyli schorzenia, które objawia się charakterystycznymi plamami na zębach oraz ubytkami w szkliwie. Jego zawartość w pastach do zębów nie może przekraczać 1500 ppm.

Jak działa pasta do zębów bez fluoru?

Fakt, że pasta do zębów nie posiada fluoru, wcale nie oznacza, że nie może być skuteczna w walce z płytką nazębną, osadami czy nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Takie środki zawierają wiele substancji do walki z bakteriami i grzybami, a dodatkowo są bezpieczne w swoim działaniu i nie powodują fluorozy. Ich zadaniem jest także zapobieganie próchnicy oraz innym dolegliwościom jamy ustnej. Zestawienie popularnych past bez fluoru znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-past-bez-fluoru

Składniki w pastach do zębów bez fluoru

Jakie składniki znajdują się w pastach do zębów bez fluoru? Można znaleźć w nich m.in. wyciągi roślinne, zioła, węgiel aktywny czy hydroksyapatyt. Zawierają także bezpieczne środki ścierające, naturalne komponenty o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwgrzybicznych, jak i również substancje odświeżająco-zapachowe. Im więcej naturalnych i ekologicznych składników znajduje się w paście do zębów, którą stosujemy na co dzień, tym większe prawdopodobieństwo, że zapewnimy swojej jamie ustnej najlepszą pielęgnację. Dobra pasta do zębów bez fluoru nie powinna zawierać sztucznych barwników, konserwantów, SLS, czyli laurylosiarczanu sodu, a także dwutlenku tytanu.

Kto powinien stosować pastę do zębów bez fluoru?

Najnowsze badania dowodzą, że fluor najlepiej przyswajany jest przed ukończeniem 20. roku życia. W tym okresie szkliwo zębowe wzmacnia się, a dawka fluoru, którą możemy przyjąć, staje się wyższa. Po przekroczeniu wspomnianego wieku wzrasta także odporność organizmu na fluor.

Pasty z fluorem powinno więc stosować się u dzieci. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca, aby kurację takimi środkami rozpocząć już od momentu pojawienia się pierwszych ząbków w jamie ustnej naszej pociechy, czyli od około 6. miesiąca życia. Pasty z fluorem, szczególnie te stosowane przez dzieci, nie powinny jednak zawierać dużych ilości tego pierwiastka. Jego dopuszczalna maksymalna wartość to 1500 ppm w pastach do zębów dla dorosłych i 1000 ppm w pastach do zębów dla dzieci.

Najlepsze pasty do zębów bez fluoru

Pasty bez fluoru stanowią dzisiaj zdecydowaną większość wszystkich past do zębów. Wielu producentów szuka alternatywnych substancji o podobnym działaniu, które mogłyby zastąpić wspomniany pierwiastek. Jeśli nie możesz zdecydować, po którą pastę do zębów bez fluoru sięgnąć, spieszymy z pomocą. Oto najlepsze, naszym zdaniem, produkty tego typu: Splat Special Blackwood, Curaprox Zero Enzycal, Vitis Perio Aid, Biorepair Night, SEYSSO Protection and Safe Whitening, WOOM Herbal+. Szukasz pasty do zębów bez fluoru dla dzieci? Wybierz jeden z produktów z serii Biorepair Kids.

– Reklama –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚląsk Wrocław pokonał Rapid Wiedeń w meczu towarzyskim
Następny artykułW Grecji odkryto świątynię Posejdona? Pomogła notatka sprzed 2 tysięcy lat