W walce z samochodami w centrum francuska stolica wzorowała się na innych europejskich miastach, stawiających na dofinansowanie komunikacji miejskiej czy ścieżek rowerowych.
Paryż planuje ograniczyć ruch samochodowy do 2022 roku – rada miasta przedstawiła projekt, który ma ograniczyć dostęp dla samochodów w czterech centralnych dzielnicach, dając pierwszeństwo rowerzystom, pieszym i transportowi publicznemu. Ograniczenia mają sprawić, że stolica Francji będzie „mniej zanieczyszczona, bardziej bezpieczna, zielona i spokojna”, jak twierdzą radni.
Ratusz paryski opublikował proponowaną mapę, pokazującą obszar do włączenia, który rozciąga się od Bastylii na wschodzie do Tuileries na zachodzie i obejmuje oba brzegi Sekwany, w tym część St Germain. Zastępca burmistrza Paryża, David Belliard, powiedział, że prace nad projektem wzorowano na innych miastach, takich jak Madryt, Nantes czy Rzym, w których niektóre obszary zostały wyłączone z ruchu kołowego.
Według władz miasta, może to wyeliminować 55% ruchu, czyli ponad 100 tysięcy samochodów przejeżdżających przez centrum miasta średnio dziennie. Dozwolone byłyby jedynie pojazdy należące do mieszkańców okolicy (w tym także gości hotelowych), transport osób z niepełnosprawnościami oraz pojazdy używane do transportu publicznego, dostaw lub świadczenia usług. Miasto zadeklarowało również możliwość rozszerzenia tej strefy, choć zaznaczono, że takie decyzje mogłyby zostać podjęte jedynie w wyniku szeroko zakrojonych konsultacji społecznych.
Także inne francuskie miasta, Lille i Nantes wprowadziły już strefy ograniczenia prędkości, obejmujące centra miast, dostosowane do pieszych. Niepowodzeniem z kolei skończyło się wprowadzenie podobnej strefy w Hiszpanii, gdzie Madryt Central – strefa o niskim natężeniu ruchu, została wycofana w lipcu ubiegłego roku. Hiszpański sąd odrzucił apelację w kwestii jej utrzymania, uzasadniając to m.in. niedostarczeniem niezbędnej oceny ekonomicznej jej stworzenia.
Ograniczenie ruchu samochodowego to kolejny wysiłek ze strony stolicy Francji, mogący pomóc w ograniczeniu emisji CO2 pochodzących z transportu – w ra … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS