fot. A.S.O./Billy Ceusters
Olav Kooij (Team Visma | Lease a Bike) wygrał w Les Mureaux pierwszy etap wyścigu Paryż-Nicea.
Holender na otwarcie 82. edycji pokonał Duńczyka Madsa Pedersena (Lidl-Trek) i Nowozelandczyka Laurence’a Pithie’a (Groupama-FDJ).
22-latek został pierwszym liderem “Wyścigu ku słońcu”.
Trasa i warunki pogodowe
Otwierający zmagania odcinek prowadził na długości 158 kilometrów. Końcowe fragmenty było usiane krótkimi wspinaczkami, w tym Cote de Bazemont (38 km przed metą; 1,8 km; 6,5%), Montainville (lotna premia; 18 km przed metą; 0,7 km; 8,1%) i Cote d’Herbeville (12 km przed metą; 2,6 km; 5%).
Było pochmurnie i dość chłodno, temperatura nie przekraczała 10°C, ale kolarzom niebiosa oszczędziły deszczu.
Przebieg etapu
Od samego startu uciekali Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies), Stefan Bissegger i Jonas Rutsch (obaj EF Education-EasyPost). Peleton pozwolił trójce zyskać 3 minuty, a od półmetka rozpoczął zmniejszanie straty. Sytuację kontrolowali kolarze Lidl-Trek.
Przed Cote de Bazemont (38 km przed metą) dwójka EF Education-EasyPost próbowała odskoczyć od Burgaudeau, jednak to się im nie powiodło. Skutek tego był jednak taki, że cała trójka została wchłonięta na podjeździe. Rutsch i Burgaudeau, nie niepokojeni, zdołali jednak po walczyć o punkty do klasyfikacji górskiej, z czego zwycięsko wyszedł niemiecki zawodnik.
Peleton jechał leniwie, a na czele pokazali się zawodnicy Lotto Dstny i Lidl-Trek.
Zagotowało się dopiero na Montainville, bo do przodu wyskoczyli Matteo Jorgenson (Visma | Lease a Bike), Remco Evenepoel (Soudal-Quick-Step) oraz Egan Bernal (Ineos Grenadiers). Trójka w takiej kolejności zdobyła lotną premię i w towarzystwie Victora Campenaertsa (obaj Lotto Dstny) zaatakowała na zjeździe. Akcja nie trwała długo: przed ostatnią premią górską nastąpiło przegrupowanie i Cote d’Herbeville wjechała cała grupa.
Kolarze Soudal-Quick-Step dyktowali tempo, a 500 metrów przed szczytem atak Egana Bernala (Ineos Grenadiers) poprawił Evenepoel. Belg naciągnął grupę, a na kole zostało tylko siedmiu kolarzy, w tym Primoz Roglic (Bora-hansgrohe), Bernal, Jorgenson i Ilan van Wilder (Soudal-Quick-Step).
Kolarze Lidl-Trek złapali tę akcję, ale peleton w tym punkcie był już mocno naciągnięty. Chwilę impasu próbował wykorzystać Anthony Turgis (TotalEnergies), ale Francuzowi udało się utrzymać na czele przez kilka kilometrów, z kilkunastosekundową przewagą.
Ekipy Cofidis, Groupama-FDJ i EF Education-EasyPost opanowały sytuację na 2 kilometry przed metą, ale na ostatni kilometr jako pierwsi wpadli zawodnicy Visma | Lease a Bike i Lidl-Trek.
Jasper Stuyven pracował na Madsa Pedersena i zostawił go na czele na ostatnich 400 metrach. Pedersen jako pierwszy wszedł w finałowy zakręt, ale Olav Kooij trzymał się blisko i na ostatnich 100 metrach wykrzesał z siebie jeszcze jedno przyspieszenie, które dało zwycięstwo.
W poniedziałek czeka płaski etap, na trasie Thoiry – Montargis (179 km).
Wyniki 1. etapu Paryż-Nicea 2024 (2.UWT), Les Mureaux – Les Mureaux (157,7 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Olav Kooij | Team Visma | Lease a Bike | 3:36:28 |
2. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | |
3. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | |
4. | Nils Eekhoff | Team dsm-firmenich PostNL | |
5. | Madis Mihkels | Intermarche-Wanty | |
6. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | |
7. | Matteo Trentin | Tudor Pro Cycling Team | |
8. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | |
9. | Sandy Dujardin | TotalEnergies | |
10. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | |
11. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | |
12. | Yves Lampaert | Soudal Quick-Step | |
13. | Jon Barrenetxea | Movistar Team | |
14. | Bryan Coquard | Cofidis | |
15. | Matteo Jorgenson | Team Visma | Lease a Bike | |
16. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | |
17. | Primoz Roglic | Bora-hansgrohe | |
18. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | |
19. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
20. | Sam Bennett | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
21. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
22. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | |
23. | Cedric Beullens | Lotto Dstny | |
24. | Ion Izagirre | Cofidis | |
25. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | |
26. | Remco Evenepoel | Soudal Quick-Step | |
27. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
28. | Ilan van Wilder | Soudal Quick-Step | |
29. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
30. | Aurelien Paret-Peintre | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
31. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
32. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
33. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
34. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
35. | Wilco Kelderman | Team Visma | Lease a Bike | |
36. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty | |
37. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
38. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
39. | Jakob Fuglsang | Israel-Premier Tech | |
40. | Steff Cras | TotalEnergies | |
41. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
42. | Yannis Voisard | Tudor Pro Cycling Team | |
43. | Ewen Costiou | Arkea-B&B Hotels | |
44. | Finn Fisher-Black | UAE Team Emirates | |
45. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
46. | Will Barta | Movistar Team | |
47. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
48. | Marc Soler | UAE Team Emirates | |
49. | Felix Gall | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
50. | Gianni Moscon | Soudal Quick-Step | |
51. | Matteo Sobrero | Bora-hansgrohe | |
52. | Jay Vine | UAE Team Emirates | |
53. | Gorka Izagirre | Cofidis | |
54. | Luke Plapp | Team Jayco AlUla | |
55. | Louis Vervaeke | Soudal Quick-Step | |
56. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
57. | Brent van Moer | Lotto Dstny | |
58. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
59. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | |
60. | Benjamin Thomas | Cofidis | |
61. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
62. | Jasper Stuyven | Lidl-Trek | |
63. | Dorian Godon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
64. | Andrea Piccolo | EF Education-EasyPost | |
65. | Dries de Pooter | Intermarche-Wanty | 0:20 |
66. | Oliver Naesen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:24 |
67. | Tim van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | 0:32 |
68. | Mick van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | |
69. | Michael Valgren | EF Education-EasyPost | 0:34 |
70. | Harry Sweeny | EF Education-EasyPost | |
71. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 0:43 |
72. | Gijs Leemreize | Team dsm-firmenich PostNL | 0:54 |
73. | Lilian Calmejane | Intermarche-Wanty | |
74. | Mattia Cattaneo | Soudal Quick-Step | |
75. | Joshua Tarling | Ineos Grenadiers | |
76. | Michael Storer | Tudor Pro Cycling Team | |
77. | Arnaud Demare | Arkea-B&B Hotels | |
78. | Anthony Turgis | TotalEnergies | 1:07 |
79. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | 1:24 |
80. | Nils Politt | UAE Team Emirates | 1:40 |
81. | Dries de Bondt | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
82. | Remi Cavagna | Movistar Team | |
83. | Bruno Armirail | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
84. | Tobias Lund Andresen | Team dsm-firmenich PostNL | 2:10 |
85. | Robbe Ghys | Alpecin-Deceuninck | 2:22 |
86. | Anthon Charmig | Astana Qazaqstan Team | 2:25 |
87. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 2:32 |
88. | Clement Champoussin | Arkea-B&B Hotels | 2:34 |
89. | Sven Erik Bystrom | Groupama-FDJ | 3:31 |
90. | Otto Vergaerde | Lidl-Trek | |
91. | Ryan Gibbons | Lidl-Trek | |
92. | Miles Scotson | Arkea-B&B Hotels | |
93. | Łukasz Owsian | Arkea-B&B Hotels | |
94. | Roel van Sintmaartensdijk | Intermarche-Wanty | |
95. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | |
96. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
97. | Rick Zabel | Israel-Premier Tech | |
98. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
99. | Donavan Grondin | Arkea-B&B Hotels | |
100. | Anthony Perez | Cofidis | |
101. | Pierre Latour | TotalEnergies | |
102. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
103. | Jason Osborne | Alpecin-Deceuninck | |
104. | Pascal Ackermann | Israel-Premier Tech | |
105. | Hugo Hofstetter | Israel-Premier Tech | |
106. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
107. | Dries van Gestel | TotalEnergies | |
108. | Jordan Jegat | TotalEnergies | |
109. | Julien Bernard | Lidl-Trek | |
110. | Luka Mezgec | Team Jayco AlUla | |
111. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
112. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | |
113. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | |
114. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | |
115. | Arnaud de Lie | Lotto Dstny | |
116. | Jasper de Buyst | Lotto Dstny | |
117. | Maikel Zijlaard | Tudor Pro Cycling Team | |
118. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | |
119. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | |
120. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
121. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
122. | Edoardo Affini | Team Visma | Lease a Bike | |
123. | Casper Pedersen | Soudal Quick-Step | 5:16 |
124. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
125. | Tim Declercq | Lidl-Trek | |
126. | Rick Pluimers | Tudor Pro Cycling Team | |
127. | Arvid de Kleijn | Tudor Pro Cycling Team | |
128. | Nicolas Debeaumarche | Cofidis | |
129. | Maurice Ballerstedt | Alpecin-Deceuninck | |
130. | Alexis Gougeard | Cofidis | |
131. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | |
132. | Michael Schwarzmann | Israel-Premier Tech | |
133. | Adrien Petit | Intermarche-Wanty | |
134. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
135. | Thibault Guernalec | Arkea-B&B Hotels | |
136. | Edward Planckaert | Alpecin-Deceuninck | 5:21 |
137. | Martijn Tusveld | Team dsm-firmenich PostNL | 6:38 |
138. | Dušan Rajovic | Bahrain Victorious | |
139. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
140. | Timo Roosen | Team dsm-firmenich PostNL | |
141. | Clement Russo | Groupama-FDJ | |
142. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | |
143. | Gerben Thijssen | Intermarche-Wanty | |
144. | Samuel Watson | Groupama-FDJ | |
145. | Mathijs Paasschens | Lotto Dstny | |
146. | Rüdiger Selig | Astana Qazaqstan Team | |
147. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
148. | Nico Denz | Bora-hansgrohe | |
149. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
150. | Fabio Jakobsen | Team dsm-firmenich PostNL | |
151. | Arthur Kluckers | Tudor Pro Cycling Team | |
152. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | |
153. | Julius van Den Berg | Team dsm-firmenich PostNL | |
154. | Albert Torres | Movistar Team |
Klasyfikacja generalna po 1. etapie:
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Olav Kooij | Team Visma | Lease a Bike | 3:36:18 |
2. | Mads Pedersen | Lidl-Trek | 0:04 |
3. | Matteo Jorgenson | Team Visma | Lease a Bike | |
4. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 0:06 |
5. | Remco Evenepoel | Soudal Quick-Step | |
6. | Egan Bernal | Ineos Grenadiers | 0:08 |
7. | Nils Eekhoff | Team dsm-firmenich PostNL | 0:10 |
8. | Madis Mihkels | Intermarche-Wanty | |
9. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | |
10. | Matteo Trentin | Tudor Pro Cycling Team | |
11. | Mattias Skjelmose | Lidl-Trek | |
12. | Sandy Dujardin | TotalEnergies | |
13. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | |
14. | Owain Doull | EF Education-EasyPost | |
15. | Yves Lampaert | Soudal Quick-Step | |
16. | Jon Barrenetxea | Movistar Team | |
17. | Bryan Coquard | Cofidis | |
18. | Primoz Roglic | Bora-hansgrohe | |
19. | Aleksandr Vlasov | Bora-hansgrohe | |
20. | Ruben Guerreiro | Movistar Team | |
21. | Sam Bennett | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
22. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | |
23. | Bob Jungels | Bora-hansgrohe | |
24. | Cedric Beullens | Lotto Dstny | |
25. | Ion Izagirre | Cofidis | |
26. | Felix Grossschartner | UAE Team Emirates | |
27. | Harold Tejada | Astana Qazaqstan Team | |
28. | Ilan van Wilder | Soudal Quick-Step | |
29. | Santiago Buitrago | Bahrain Victorious | |
30. | Aurelien Paret-Peintre | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
31. | Quentin Pacher | Groupama-FDJ | |
32. | David Gaudu | Groupama-FDJ | |
33. | Carlos Rodriguez | Ineos Grenadiers | |
34. | Rigoberto Uran | EF Education-EasyPost | |
35. | Wilco Kelderman | Team Visma | Lease a Bike | |
36. | Georg Zimmermann | Intermarche-Wanty | |
37. | Brandon Mcnulty | UAE Team Emirates | |
38. | Jack Haig | Bahrain Victorious | |
39. | Jakob Fuglsang | Israel-Premier Tech | |
40. | Steff Cras | TotalEnergies | |
41. | Laurens de Plus | Ineos Grenadiers | |
42. | Yannis Voisard | Tudor Pro Cycling Team | |
43. | Ewen Costiou | Arkea-B&B Hotels | |
44. | Finn Fisher-Black | UAE Team Emirates | |
45. | João Almeida | UAE Team Emirates | |
46. | Will Barta | Movistar Team | |
47. | Chris Harper | Team Jayco AlUla | |
48. | Marc Soler | UAE Team Emirates | |
49. | Felix Gall | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
50. | Gianni Moscon | Soudal Quick-Step | |
51. | Matteo Sobrero | Bora-hansgrohe | |
52. | Jay Vine | UAE Team Emirates | |
53. | Gorka Izagirre | Cofidis | |
54. | Luke Plapp | Team Jayco AlUla | |
55. | Louis Vervaeke | Soudal Quick-Step | |
56. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
57. | Brent van Moer | Lotto Dstny | |
58. | Kevin Geniets | Groupama-FDJ | |
59. | Ben Turner | Ineos Grenadiers | |
60. | Benjamin Thomas | Cofidis | |
61. | Fred Wright | Bahrain Victorious | |
62. | Jasper Stuyven | Lidl-Trek | |
63. | Dorian Godon | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
64. | Andrea Piccolo | EF Education-EasyPost | |
65. | Dries de Pooter | Intermarche-Wanty | 0:30 |
66. | Oliver Naesen | Decathlon AG2R La Mondiale Team | 0:34 |
67. | Tim van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | 0:42 |
68. | Mick van Dijke | Team Visma | Lease a Bike | |
69. | Michael Valgren | EF Education-EasyPost | 0:44 |
70. | Harry Sweeny | EF Education-EasyPost | |
71. | Omar Fraile | Ineos Grenadiers | 0:53 |
72. | Gijs Leemreize | Team dsm-firmenich PostNL | 1:04 |
73. | Lilian Calmejane | Intermarche-Wanty | |
74. | Mattia Cattaneo | Soudal Quick-Step | |
75. | Joshua Tarling | Ineos Grenadiers | |
76. | Michael Storer | Tudor Pro Cycling Team | |
77. | Arnaud Demare | Arkea-B&B Hotels | |
78. | Anthony Turgis | TotalEnergies | 1:17 |
79. | Alexey Lutsenko | Astana Qazaqstan Team | 1:34 |
80. | Nils Politt | UAE Team Emirates | 1:50 |
81. | Dries de Bondt | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
82. | Remi Cavagna | Movistar Team | |
83. | Bruno Armirail | Decathlon AG2R La Mondiale Team | |
84. | Tobias Lund Andresen | Team dsm-firmenich PostNL | 2:20 |
85. | Robbe Ghys | Alpecin-Deceuninck | 2:32 |
86. | Anthon Charmig | Astana Qazaqstan Team | 2:35 |
87. | Guillaume Boivin | Israel-Premier Tech | 2:42 |
88. | Clement Champoussin | Arkea-B&B Hotels | 2:44 |
89. | Sven Erik Bystrom | Groupama-FDJ | 3:41 |
90. | Otto Vergaerde | Lidl-Trek | |
91. | Ryan Gibbons | Lidl-Trek | |
92. | Miles Scotson | Arkea-B&B Hotels | |
93. | Łukasz Owsian | Arkea-B&B Hotels | |
94. | Roel van Sintmaartensdijk | Intermarche-Wanty | |
95. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | |
96. | Luca Vergallito | Alpecin-Deceuninck | |
97. | Rick Zabel | Israel-Premier Tech | |
98. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | |
99. | Donavan Grondin | Arkea-B&B Hotels | |
100. | Anthony Perez | Cofidis | |
101. | Pierre Latour | TotalEnergies | |
102. | Mathias Norsgaard | Movistar Team | |
103. | Jason Osborne | Alpecin-Deceuninck | |
104. | Pascal Ackermann | Israel-Premier Tech | |
105. | Hugo Hofstetter | Israel-Premier Tech | |
106. | Jonathan Castroviejo | Ineos Grenadiers | |
107. | Dries van Gestel | TotalEnergies | |
108. | Jordan Jegat | TotalEnergies | |
109. | Julien Bernard | Lidl-Trek | |
110. | Luka Mezgec | Team Jayco AlUla | |
111. | Christian Scaroni | Astana Qazaqstan Team | |
112. | Samuele Battistella | Astana Qazaqstan Team | |
113. | Hugo Houle | Israel-Premier Tech | |
114. | Danny van Poppel | Bora-hansgrohe | |
115. | Arnaud de Lie | Lotto Dstny | |
116. | Jasper de Buyst | Lotto Dstny | |
117. | Maikel Zijlaard | Tudor Pro Cycling Team | |
118. | Dylan Groenewegen | Team Jayco AlUla | |
119. | Victor Campenaerts | Lotto Dstny | |
120. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | |
121. | Koen Bouwman | Team Visma | Lease a Bike | |
122. | Edoardo Affini | Team Visma | Lease a Bike | |
123. | Casper Pedersen | Soudal Quick-Step | 5:26 |
124. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
125. | Tim Declercq | Lidl-Trek | |
126. | Rick Pluimers | Tudor Pro Cycling Team | |
127. | Arvid de Kleijn | Tudor Pro Cycling Team | |
128. | Nicolas Debeaumarche | Cofidis | |
129. | Maurice Ballerstedt | Alpecin-Deceuninck | |
130. | Alexis Gougeard | Cofidis | |
131. | Silvan Dillier | Alpecin-Deceuninck | |
132. | Michael Schwarzmann | Israel-Premier Tech | |
133. | Adrien Petit | Intermarche-Wanty | |
134. | Mathieu Burgaudeau | TotalEnergies | |
135. | Thibault Guernalec | Arkea-B&B Hotels | |
136. | Edward Planckaert | Alpecin-Deceuninck | 5:31 |
137. | Martijn Tusveld | Team dsm-firmenich PostNL | 6:48 |
138. | Dušan Rajovic | Bahrain Victorious | |
139. | Pascal Eenkhoorn | Lotto Dstny | |
140. | Timo Roosen | Team dsm-firmenich PostNL | |
141. | Clement Russo | Groupama-FDJ | |
142. | Elmar Reinders | Team Jayco AlUla | |
143. | Gerben Thijssen | Intermarche-Wanty | |
144. | Samuel Watson | Groupama-FDJ | |
145. | Mathijs Paasschens | Lotto Dstny | |
146. | Rüdiger Selig | Astana Qazaqstan Team | |
147. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | |
148. | Nico Denz | Bora-hansgrohe | |
149. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
150. | Fabio Jakobsen | Team dsm-firmenich PostNL | |
151. | Arthur Kluckers | Tudor Pro Cycling Team | |
152. | Stefan Bissegger | EF Education-EasyPost | |
153. | Julius van Den Berg | Team dsm-firmenich PostNL | |
154. | Albert Torres | Movistar Team |
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS