A A+ A++

Niepłodność dotyka w Polsce około 1,5 mln par w wieku rozrodczym. Jest to choroba cywilizacyjna, która czasem wymaga specjalistycznego leczenia w postaci in vitro. Część par jednak nie poddaje się tego typu terapii z powodów finansowych. Zwiększenie dostępności do procedur zapłodnienia pozaustrojowego ma zapewnić nowy, ogólnopolski program refundacji in vitro. Jego realizacją zajmują się ośrodki wspomaganego rozrodu, jak Klinika Bocian w Białymstoku.  

Rządowy program in vitro

Wiele osób czekało na program refundacji in vitro, który obejmie pary w całym kraju. Nowy program finansowany z budżetu państwa ma działać od 1 czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Jego głównym celem jest zapewnienie parom dotkniętym niepłodnością równego dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Co więcej umożliwia też osobom przed lub w trakcie leczenia onkologicznego zabezpieczenie komórek jajowych lub nasienia na przyszłość.

Kwalifikacja pacjentów do programu in vitro

Każda para, która chce skorzystać z rządowej refundacji in vitro musi przejść proces kwalifikacji u realizatora programu. Pod uwagę branych jest kilka elementów związanych z kwestiami medycznymi, związku, czy też wieku. Przede wszystkim para musi mieć stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskutecznie leczoną niepłodność przez 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu. Para musi być też w związku, czy to małżeńskim, czy też we wspólnym pożyciu. Nie bez znaczenia pozostaje wiek, który również jest weryfikowany u kobiet i mężczyzn. W przypadku pacjentek korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia do 42 lat, natomiast korzystających z dawstwa oocytów lub zarodków do 45 lat. Z kolei u mężczyzn ustalono granicę wieku do 55 lat. Para decydująca się na in vitro z dawstwem będzie też musiała otrzymać opinię od psychologa.

Refundowane procedury

Nowy program zapewnia dosyć szeroki zakres pomocy, refundacji podlega nie tylko in vitro z własnymi gametami, ale także, jeżeli są ku temu wskazania, z dawstwem komórek jajowych, nasienia lub zarodków. Jedna para będzie mogła podejść do maksymalnie 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – do 4 cykli zapłodnienia pozaustrojowego z własnymi gametami lub nasieniem dawcy, do 6 cykli z zarodkami dawców, do 2 cykli z komórkami jajowymi dawczyni. Co więcej pary posiadające już zamrożone zarodki, także będą mogły skorzystać z kriotransferu w ramach programu rządowego. Jest on także dostępny dla osób, które wcześniej uczestniczyły w samorządowych programach dofinansowania in vitro, jak i par posiadających już dzieci.

Zgłoszenia do programu

Realizatorami programu zostały ośrodki wspomaganego rozrodu wyłonione w drodze konkursu. Do nich należy też Klinika Bocian w Białymstoku, zajmująca się diagnostyką kobiecej i męskiej niepłodności oraz leczeniem za pomocą in vitro. Klinika mieści się przy ul. Akademickiej 26. Realizatorami programu in vitro także zostały ośrodki Kliniki Bocian w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat finansowania zapłodnienia pozaustrojowego można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 85 744 77 00 lub poprzez stronę:

https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

(–)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga na oszustwa BLIK! Rudzianka straciła ponad 15 000 złotych
Następny artykułУ Луганську пролунала серія вибухів: повідомляють про прильоти по окупантах та нафтобазі