Rezolucje PE nie mają skutków prawnych, ale mogą stanowić sugestię dla Komisji lub Rady ws. dalszych działań
W rezolucji Parlament Europejski wezwał Komisję Europejska, by nie aprobowała krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Europosłowie argumentowali, że kraje te nie wykonały niektórych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE. “Walka przeciw Polsce to działanie na rzecz Putina!” – skomentowała rezolucję na Twitterze europosłanka PiS, Beata Szydło. Rezolucje PE nie mają skutków prawnych.
Za przyjęciem rezolucji głosowało 426 posłów; 133 było przeciw; 37 wstrzymało się od głosu.
W przegłosowanym dokumencie eurodeputowani wyrazili zadowolenie, że francuska prezydencja w Radzie UE wznowiła przeprowadzanie wysłuchań na mocy art. 7 ust. 1 Traktatu. Wezwali Radę do zademonstrowania “prawdziwego zaangażowania” i poczynienia “znaczących postępów” w celu ochrony wartości europejskich. Podkreślili, że “niewdrożenie przez Węgry i Polskę licznych wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest niedopuszczalne”.
ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: gazowy interkonektor Polska-Litwa odpowiedzią na szantaż gazowy Rosji
Zdaniem PE “Komisja musi się bardziej postarać”, bo choć w kwietniu rozpoczęła formalną procedurę przeciwko Węgrom na podstawie mechanizmu warunkowości (tzw. mechanizm pieniądze za praworządność), to nie wszczęła procedury przeciwko Polsce.
Praworządność a wsparcie Ukrainy
Europosłowie wezwali KE i Radę do powstrzymania się od zatwierdzania KPO Węgier i Polski w ramach Instrumentu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Powinno – ich zdaniem – nastąpić to dopiero wtedy, gdy oba państwa w pełni zastosują się do wszystkich zaleceń Semestru Europejskiego w dziedzinie praworządności i dopiero po wdrożeniu wszystkich stosownych wyroków.
ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką
Rezolucję skomentowała na Twitterze była premier RP, a obecnie europosłanka PiS, Beata Szydło.
Rezolucje PE nie mają skutków prawnych, ale mogą stanowić sugestię dla Komisji lub Rady ws. dalszych działań.
mad/PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS