A A+ A++

Parlament Europejski stoi murem za Komisją Europejską w sprawie polskiego Krajowego Planu Odbudowy. KE zwleka z akceptacją programu w związku ze stawianiem przez rząd PiS prawa krajowego nad unijnym oraz problemami z niezawisłością sądów.

Najważniejsze frakcje Parlamentu Europejskiego poparły Komisję Europejską, która zwleka z akceptacją polskiego Krajowego Planu Odbudowy ze względu na kwestionowanie przez Warszawę wyższości prawa unijnego nad krajowym i z powodu problemów z niezależnością sądownictwa. 

Termin na przyjęcie przez Brukselę polskiego KPO minął 1 sierpnia, a KE wciąż twierdzi, że “prowadzi dialog z polskimi władzami”, a analiza polskiego KPO “trwa”.

Polska jest jedynym krajem, któremu KE nie wyznaczyła nawet nowej daty zatwierdzenia planu. W przypadku Węgier tym terminem jest koniec września.

Zobacz również:

A jest co walczyć. Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Z Funduszu Odbudowy Polska mogłaby mieć do dyspozycji około 36 mld euro.

Stanowisko największych grup politycznych PE w sprawie polskiego KPO to dla Komisji Europejskiej dobra wiadomość, a zła dla polskich władz. W ten sposób Bruksela może wytrzymać presję Warszawy i wymusić na niej ustępstwa.

“Grupa EPL jest po stronie KE, która chce, żeby pewne kwestie zostały najpierw rozwiązane zanim przejdzie do kolejnego etapu w kwestii polskiego Krajowego Planu Odbudowy” – powiedział rzecznik tej grupy Daniel Coster.

Europejscy socjaldemokraci (S&D) powiedzieli nawet, że z zadowoleniem witają stanowisko KE. “Cieszymy się, że KE poważnie traktuje sprawę analizy polskiego KPO”- powiedziała rzecznika S&D Inga Czerny – “Dla naszej grupy politycznej kwestie praworządności są zasadnicze”.  

Unia nie jest bankomatem” – wtórował rzecznik liberałów (Renew Europe) Huges Beaudouin, podkreślając, że KE ma ich pełne poparcie. “KE ma nasze pełne poparcie w swoim ‘siłowym’ dialogu z polskimi władzami. KE robiąc to (tj. zwlekając z akceptacją polskiego KPO – red.) jest całkowicie w swojej roli” – mówił. Apelował nawet, żeby KE uruchomiła wreszcie mechanizm “pieniądze za praworządności”, wzmacniając w ten sposób swoje działania w kwestii praworządności. 

Podobne stanowisko zajęli Zieloni. Jedynie grupa skrajnej, nacjonalistycznej prawicy Tożsamość i Demokracja oraz Europejscy Konserwatyści (EKR), do których należy PiS, mówili o politycznie motywowanych działaniach KE.

W środę odbędzie się w PE debata na temat praworządności i sytuacji mediów Polsce. Przyjęta zostanie także rezolucja w tej sprawie.

/Grafika RMF FM

/Grafika RMF FM

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24
Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnglicy opisują groźby śmierci, które otrzymała żona Kamila Glika. “Ofiara trolli”
Następny artykułMorawiecki o Polskim Ładzie: Polska będzie najlepszym miejscem do życia