A A+ A++

Park krajobrazowy lub park kulturowy powinien powstać w Kruszynianach, by chronić zabytkową wieś przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi. To konkluzja z wizyty wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalnego konserwatora zabytków – prof. Magdaleny Gawin w województwie podlaskim. W spotkaniach z wiceminister wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, Starosta Sokólski Piotr Rećko, Krynek Jolanta Gudalewska oraz przedstawiciele Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach i w Kruszynianach.

Wyjątkowe miejsce

Spotkanie zorganizowane (15.07) przez prof. Małgorzatę Dajnowicz – podlaskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków z udziałem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalnego konserwatora zabytków – prof. Gawin, dotyczyło możliwości rozszerzenia ochrony wsi Kruszyniany – zabytkowej wsi w gminie Krynki.

– W związku z planowanymi inwestycjami, dotyczącymi budowy ferm przemysłowych drobiu w odległości około 1400 m od granicy ochrony konserwatorskiej Kruszynian, postanowiłam zorganizować zamknięte spotkanie merytoryczne z udziałem prof. Gawin na temat dalszych możliwych i szerszych form ochrony wartości kulturowych związanych z tą miejscowością – powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

– Kruszyniany są wyjątkowym miejscem. Przypomnę – Kruszyniany oraz Bohoniki to są Pomniki Historii, a to najwyższe wyróżnienie i najwyższa forma ochrony, równoznaczna z listą UNESCO – mówiła prof. Magdalena Gawin.

Tatarskie dziedzictwo

Kruszyniany  to wieś położona na wschodnich krańcach województwa podlaskiego, zamieszkana zarówno przez muzułmanów, jak i mniejszość chrześcijańską. Znajdujący się tam zabytkowy meczet i cmentarz muzułmański stanowią materialne źródło dziejów Tatarów Polskich. Są dowodem bogactwa kulturowego i tolerancji religijnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz świadectwem wielowiekowego funkcjonowania społeczności muzułmańskiej w państwie chrześcijańskim. Zarówno meczet, jak i cmentarz mają status Pomnika Historii.

Ochroną konserwatorską objęty jest także historyczny układ przestrzenny wsi Kruszyniany (tzw. układ ruralistyczny), a co za tym idzie – pozostaje on od wielu lat pod stałą kontrolą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Teren ten obejmuje przestrzenne założenia wiejskie, zawierające zespoły budowlane i pojedyncze budynki, rozmieszczone w układzie historycznych podziałów własnościowych i funkcjonalnych, w tym ulic lub sieci dróg.

oprac. na podst. źródła: WUOZ w Białymstoku

image_printDrukuj
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPięć milionów na kolejną Strefę Aktywności Gospodarczej w Gorlicach!
Następny artykułPowołano Kapitułę Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. W jej składzie redaktor naczelny DGP