A A+ A++

Jak będzie wyglądał park?

Teren będzie miał około 6 ha i uzupełni zieloną przestrzeń w tej części Wrocławia. Przy utworzeniu parku wykorzystany będzie już zadrzewiony teren, który zostanie uzupełniony o dwa stawy. Do zasilenia akwenów posłuży woda opadowa. Teren zostanie uporządkowany, a wśród istniejących roślin pojawią się nowe nasadzenia: drzewa, krzewy i kwietne łąki, ale też ścieżki dla pieszych i elementy małej architektury. Ostateczny projekt parku zostanie wypracowany podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami.

Czy teren przyległy do planowanego Parku Krzyckiego, zaznaczony w planie miejscowym, zostanie sprzedany pod zabudowę mieszkaniową?

Nie. Pierwotnie park miał mieć 5 ha. Tuż obok znajduje się grunt pod zabudowę. Decyzją prezydenta Jacka Sutryka, działka pierwotnie przeznaczona pod zabudowę, zostanie włączona w teren Parku Krzyckiego. Tym samym powierzchnia nowego parku powiększy się o około hektar.

W ramach projektu wybudowany zostanie również kolektor deszczowy. Po co?

Kolektor jest koniecznym elementem inwestycji. Jego zadaniem będzie zbieranie wody opadowej z powierzchni około 68 ha – z fragmentu ulicy Krzyckiej oraz z ulic: Skarbowców, Szarugi, Babiego Lata, Mglistej, Róży Wiatrów, Wietrznej i Południowej. Kolektor będzie odprowadzał wodę na tereny zieleni oraz do stawów w Parku Krzyckim. Dzięki temu rozwiązane zostaną dotychczasowe problemy mieszkańców tej części miasta, których nieruchomości są zalewane podczas nawalnych deszczy. Dotyczy to także tamtejszych dróg.

Ulica Krzycka po deszczu 11 maja 2020, fot. ZZM

Czy nie można oczyścić i pogłębić kanału Olszówki, aby wykorzystać go jako kanału do odprowadzania deszczówki?

Dla terenu została wykonana koncepcja odwodnienia, która wskazała, że Olszówka Krzycka nie jest w stanie odprowadzić całej wody opadowej spływającej z tego terenu. Przepływ obliczeniowy z koncepcji to 1500 l/s, natomiast maksymalne natężenie przepływu w Olszówce to około 10l/s. Ponadto ma ona niewielki spadek podłużny dna, stąd jej przekrój szybko zarasta, stwarzając określone trudności w swobodnym odpływie wód opadowych.

Przykładowo, 11 maja po kilkugodzinnym deszczu, rów nie radził sobie z opadami. 

Czy rów zostanie zasypany?

Nie. Po wybudowaniu kolektora deszczowego Olszówka zostanie przekształcona – wyłączona z użytkowania jako rów melioracyjny służący do odprowadzania wód opadowych. Będzie wykorzystywana do potrzeb retencjonowania wód opadowych, tworząc korzystne warunki dla funkcjonowania środowiska naturalnego i rozwoju różnorodności biologicznej.

Czy to oznacza, że Olszówka Krzycka może zostać zabetonowana?

Nie. Projekt zakłada budowę kolektora deszczowego, a nie przebudowę rowu melioracyjnego, który obecnie pełni Olszówka Krzycka.

Czy budowa kolektora zakłada wycinkę drzew?

Obecna zmiana trasy kolektora minimalizuje liczbę wycinanych drzew. Jeżeli chodzi o zapewnienie drzewom optymalnych warunków siedliskowych, to analizując warunki gruntowo – wodne terenu, budowa kolektora nie wpłynie na ich zmianę. To oznacza, że warunki siedliskowe pozostaną bez zmian. Nasadzenia kompensacyjne w parku, za wycinkę drzew pod kolektor, tylko i wyłącznie wzbogacą jego istniejący skład gatunkowy. Inwestycja będzie objęta nadzorem dendrologicznym. W czasie inwestycji szczególnie chronione będą ponad stuletnie dęby, a w przesadzaniu części roślin pomoże specjalistyczny sprzęt. Plan przesadzeń ma powstać po konsultacji z mieszkańcami. Zapewniamy, że intencją inwestora jest to, by zakres wycinek był ograniczony do niezbędnego minimum.

Pojawiają się głosy, że kolektor będzie odprowadzał wodę z terenów zielonych. Czy to prawda?

Wręcz przeciwnie, kolektor będzie zbierał wody opadowe z pobliskiego osiedla i trafią one do powstałych dzięki inwestycji akwenów, wokół których będzie urządzony park. Aby teren nie był podtapiany, w razie potrzeby, nadmiar wody dzięki specjalnym urządzeniom przejmie kolektor.

Co oznaczają kropki na drzewach na terenie przyszłego parku?

Symbole oznaczają fakt, że drzewa zostały policzone w ramach inwentaryzacji. Oznaczenie drzewa nie oznacza jego wycinki. Takie są zasady przeprowadzania inwentaryzacji.

Czy i kiedy odbędą się konsultacje społeczne dot. Parku Krzyckiego?

Tak. Konsultacje społeczne ruszą za kilka tygodni. – To mieszkańcy zdecydują, jak będzie wyglądał przyszły Park Krzycki.

W nadchodzących dniach będziemy publikować materiały wideo przybliżające szczegóły projektu. Postaramy się również rozwiać wątpliwości dotyczące projektowanego parku oraz budowy kolektora. W piątek 22 maja zapraszamy Was także na webinar, w którym podsumujemy najważniejsze informacje oraz odpowiemy na żywo (online) na pozostałe pytania. 

Przeczytaj również: Park Krzycki zagospodaruje deszczówkę

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport sanepidu z dnia 15.05
Następny artykułZłoto w czasach epidemii – jak się zabezpieczyć finansowo?