Jeśli świdniccy radni się zgodzą, Filia nr 3 i Filia nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku zostaną połączone i będą działać pod jednym adresem. Jako ich lokalizację wybrano pomieszczenia w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela. Radni opozycji zastanawiają się, czy to na pewno dobry pomysł.
Na najbliższej sesji Rady Miasta Świdnik radni zajmą się m.in. uchwałą w sprawie zamiaru połączenia filii i zmian w statucie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Połączone zostać mają Filia nr 4, która do tej pory zajmowała pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 3 i Filia nr 3, która mieściła się w szpitalu.
Jakiś czas temu nieoficjalna jeszcze informacja o łączeniu placówek dotarła do radnych opozycji.
– Zdziwieni mieszkańcy pytali nas, czy wiemy jaka ma być nowa lokalizacja filii biblioteki, bo słyszeli, że ma mieć ona siedzibę w parafii na os. Wschód. Miało to być ogłaszane w kościele. Byłem zaskoczony tą informacją, bo wówczas nas, jako radnych, nikt o tej sprawie nie informował – mówi nam jeden z radnych klubu KO.
Jak wyjaśnia Piotr Jankowski, dyrektor MPBP w Świdniku, w związku z utworzeniem centrum usług wspólnych dla szkół, które ma być ulokowane w pomieszczeniach Szkoły Podstawowej nr 3, dyrekcja szkoły wypowiedziała bibliotece umowę na najem pomieszczeń przy ul. Kopernika, zajmowanych do tej pory przez Filię nr 4, bo szkoła planuje przenieść tu część zajęć dydaktycznych.
– W tej lokalizacji zresztą nie mogliśmy już od dłuższego czasu prowadzić działalności dla czytelników z zewnątrz, ponieważ nie było oddzielnego wejścia do filii biblioteki, a do szkoły, ze względu na sytuację sanitarną, mogą wchodzić tylko dzieci i ich opiekunowie. Z kolei, w związku z pozyskaniem pieniędzy przez szpital na utworzenie ZOL-u, zmuszeni zostaliśmy w ciągu tygodnia opuścić pomieszczenia w szpitalu, zajmowane przez Filię nr 3. Korzystanie z tej filii również było niemożliwe ze względu na obostrzenia sanitarne.
Miasto stara się o budowę we wschodniej części Świdnika nowej biblioteki, obok powstającego osiedla bloków, a my zmuszeni byliśmy działać doraźnie. Prowadziliśmy poszukiwania lokalu dla filii we wschodniej części miasta. Chciałbym podziękować w tym miejscu bibliotekarzom, którzy się w to aktywnie zaangażowali. Kontaktowaliśmy się z firmami posiadającymi budynki (PEC, spółdzielnia, Netia), interesowaliśmy się lokalami prywatnymi. Niestety, w tej części miasta nie ma żadnego dostępnego, odpowiedniego do naszych potrzeb, lokalu. Podjęliśmy więc rozmowy z parafią o udostępnieniu pomieszczeń dla biblioteki.
Chodzi o budynek zbudowany na potrzeby edukacyjne przed laty, jeszcze w czasach PRL, kiedy lekcje religii były prowadzone przy parafiach. Sala ma blisko 100 mkw., ale do naszej dyspozycji jest też pomieszczenie magazynowe w suterenie, dwie mniejsze sale na piętrze oraz szeroki korytarz jako przestrzeń wystawiennicza i nowoczesne toalety. W budynku tym funkcjonowała niegdyś szkoła społeczna, kilka lat temu prowadzone były zajęcia lekcyjne szkoły średniej, a od pewnego czasu funkcjonuje biblioteka parafialna – tłumaczy Piotr Jankowski.
O to, czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie MPBP zapytała Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, która wyraziła zgodę na przyłączenie Filii nr 4 do Filii nr 3 oraz lokalizację w pomieszczeniach należących do parafii.
– Obecnie, ze względu na zbliżający się termin opuszczenia pomieszczeń szkoły, przenosimy meble i księgozbiór (11 tys. woluminów) do budynku parafii, na razie działając w funkcji magazynowej. Wiemy, że uchwała rady miasta w sprawie zmiany siedziby została przygotowana przez miasto i trafi na sesję rady. Liczymy na to, że radni wyrażą zgodę na tę lokalizację, która jest najlepszą z dostępnych, z ogromnym potencjałem. Z naszego punktu widzenia ważne, że uda się w ten sposób uratować przed czasowym zamknięciem obie filie zmuszone do zmiany lokalizacji, z zachowaniem miejsc pracy – zaznacza dyrektor.
Jeśli radni wyrażą zgodę i filie zostaną połączone i ulokowane pod nowym adresem, czytelników obsługiwać będą dwie bibliotekarki dotychczas pracujące w filii w SP nr 3 i filii szpitalnej oraz na zasadzie wolontariatu osoby, które dotychczas w niedziele obsługiwały bibliotekę parafialną. Dzięki temu czytelnicy mają mieć możliwość korzystania ze zbiorów biblioteki 6 dni w tygodniu, w tym także w niedziele.
– Dodatkowo, w oparciu o tę filię, chcielibyśmy uruchomić usługę dostarczania książek do mieszkańców niepełnosprawnych, niedołężnych czy obłożnie chorych. Liczymy na podobny sukces, jakim okazała się zmiana lokalizacji Filii nr 1. Jestem przekonany, że jest szansa na podobny rozwój, sukces i przede wszystkim zadowolenie czytelników – kończy Piotr Jankowski. (w)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS