Pojedynek z Piastem Gliwice był w poniedziałek, 10 maja, drugim meczem, który Raków zagrał po długiej przerwie na stadionie przy ul. Limanowskiego w Częstochowie (o tym powrocie TUTAJ). Kolejnym też bez udziału kibiców.

Częstochowa, 10 maja 2021 r. Mecz ekstraklasy Raków Częstochowa – Piast Gliwice (1:0), po którym częstochowianie zapewnili sobie tytuł wicemistrza Polski Fot. Maciek Skowronek / Agencja Gazeta

Obie drużyny w pierwszym kwadransie nie stworzyły sobie dogodnych sytuacji. Pierwsza akcja warta odnotowania miała miejsce w 16. minucie. Vladislavs Gutkovskis dostał znakomitą prostopadłą piłkę i minął Frantiska Placha, jednak z ostrego kąta trafił zaledwie w boczną siatkę. W odpowiedzi Piast rozegrał akcję w polu karnym Rakowa. Dominik Steczyk niepilnowany oddał uderzenie z 15 metrów, ale częstochowianie w ostatniej chwili zdołali zażegnać niebezpieczeństwo. Pierwsze pół godziny gry zamknął potężny strzał Iviego Lopeza, który z prawej strony zakończył akcję po dośrodkowaniu z rzutu rożnego przez Marcina Cebulę.

Częstochowa, 10 maja 2021 r. Mecz Raków Częstochowa - Piast Gliwice (1:0), po którym częstochowianie zapewnili sobie tytuł wicemistrza PolskiCzęstochowa, 10 maja 2021 r. Mecz Raków Częstochowa – Piast Gliwice (1:0), po którym częstochowianie zapewnili sobie tytuł wicemistrza Polski Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

W 32. minucie padł gol dla Rakowa. Lopez popisał się znakomitym podaniem do Gutkovskisa, który wpadł w pole karne i mocnym strzałem pokonał Placha. Raków prowadził 1:0. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy mogło być 2:0. Mocno zakotłowało się w polu karnym Piasta, ale ostatecznie Plach zdołał złapać futbolówkę. Chwilę później sędzia Daniel Stefański zaprosił zawodników na przerwę.

Częstochowa, 10 maja 2021 r. Mecz Raków Częstochowa - Piast Gliwice (1:0), po którym częstochowianie zapewnili sobie tytuł wicemistrza PolskiCzęstochowa, 10 maja 2021 r. Mecz Raków Częstochowa – Piast Gliwice (1:0), po którym częstochowianie zapewnili sobie tytuł wicemistrza Polski Fot. Maciek Skowronek / Agencja Gazeta

W drugiej połowie Piast dążył do wyrównania. Jakub Świerczok trafił po uderzeniu głową w zewnętrzną część słupka, ale Dominik Holec miał sytuację pod kontrolą. Następnie sprzed pola karnego próbował Jakub Czerwiński, jednak futbolówka minęła bramkę Rakowa. Należy pochwalić obronę częstochowian, która nie pozwalała na zbyt wiele rywalom. W odpowiedzi Ivi Lopez wygrał pojedynek z Czerwińskim, podał do Kuna, ten dośrodkował do wprowadzonego po przerwie Mateusza Wdowiaka, ale Plach zdołał zatrzymać piłkę.

Kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry futbolówka drugi raz wpadła do bramki gliwiczan. Po dośrodkowaniu z lewej strony przez Lopeza w dogodnej sytuacji znalazł się inny rezerwowy – Jakub Arak. Niestety w tej akcji częstochowski napastnik dotknął piłki ręką i gol nie został uznany.

W 82. minucie Jakub Świerczok był bliski wyrównania. Ale snajper Piasta minimalnie przestrzelił. Goście w doliczonym czasie gry mieli jeszcze dwie okazje. I tym razem nie potrafili trafić w światło bramki. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie. Piłkarze prowadzeni przez trenera Marka Papszuna wygrali z ekipą Waldemara Fornalika.

Tym samym Raków Częstochowa na kolejkę przed końcem rozgrywek PKO BP Ekstraklasy zagwarantował sobie wicemistrzostwo Polski. Wcześniej czerwono-niebiescy, świętujący w tym roku stulecie klubu, zdobyli Puchar Polski.

Częstochowa, 10 maja 2021 r. Mecz Raków Częstochowa - Piast Gliwice (1:0), po którym częstochowianie zapewnili sobie tytuł wicemistrza PolskiFot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

WIĘCEJ: Raków Częstochowa z pierwszym w stuletniej historii Pucharem Polski [ZDJĘCIA]

Raków Częstochowa – Piast Gliwice 1:0 (1:0)

Bramki: Gutkovskis (32.)
Kartki: Wdowiak (83.) – Badia (43.), Żyro (82.)

Raków Częstochowa: Holec – Piątkowski, Niewulis, Arsenić, Tudor, Poletanović (63. Schwarz), Tijanić, Kun, Ivi Lopez (81. Szelągowski), Cebula (46. Cebula), Gutkovskis (67. Arak).

Piast Gliwice: Plach – Jodłowiec (65. Alves), Czerwiński, Huk, Chrapek, Steczyk (64. Pyrka), Sokołowski (79. Lipski), Konczkowski, Badia (46. Żyro), Mokwa, Świerczok.