Oczekuje się również dwustronnych spotkań z szefami państw i rządów, w tym spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Papież ma wrócić do Watykanu około godziny 20:30.
Papież na szczycie G7
Stolica Apostolska nie jest członkiem państw G7. Jej udział w szczycie wynika z inicjatywy szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. Obecnie przewodniczy ona grupie siedmiu wiodących demokratycznych krajów uprzemysłowionych. Papież będzie obecny w ramach sesji informacyjnej, w której mogą uczestniczyć również państwa spoza G7.
Meloni niespodziewanie ogłosiła pod koniec kwietnia, że Franciszek będzie pierwszym papieżem, który weźmie udział w spotkaniu G7. Powiedziała wówczas, że chce, aby propozycje Watykanu dotyczące “etyki algorytmów” zostały omówione podczas szczytu. Jest przekonana, że obecność papieża może wnieść decydujący wkład w znalezienie etycznych i kulturowych ram dla wykorzystania sztucznej inteligencji.
Nowa technologia rodzi szereg pytań moralnych i etycznych w różnych obszarach. Papież i Watykan od lat zwracają na to uwagę. Franciszek zaproponował już międzynarodowy traktat regulujący rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji.
W 2020 r. Papieska Akademia Życia opublikowała “Rzymskie wezwanie do etyki AI”, dokument dotyczący przestrzegania zasad etycznych w korzystaniu z AI. Sygnatariusze zobowiązują się do przestrzegania zasad takich jak przejrzystość, integracja, odpowiedzialność, bezstronność i ochrona danych.
Szczyt G7 odbędzie się w dniach 13-15 czerwca w Borgo Egnazia w Apulii. Grupa, która powstała w 1975 roku, składa się z Niemiec, Francji, Włoch, Japonii, Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.
Czytaj też:
Wojna na Ukrainie. UE planuje negocjacje pokojowe z RosjąCzytaj też:
“Wyświęcanie kobiet jest niemożliwe”. Mocne słowa kardynałów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS