A A+ A++

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Ojciec Święty zaproponował trzy wskazania, które mogą pomóc różnym instytucjom skuteczniej pełnić misję opieki nad chorymi. Pierwszym z nich jest bliskość, stanowiąca antidotum na autoreferencyjność. Jeśli w ludziach, których spotykamy na oddziałach szpitalnych, w domach opieki, czy w przychodniach, potrafimy dostrzec braci i siostry, wtedy wszystko się zmienia: „opieka” staje się spotkaniem, towarzyszeniem i dzieleniem się. Bycie blisko oznacza przełamywanie dystansu, troskę o to, aby nie było pacjentów różnych kategorii, a energie i zasoby były wykorzystywane w taki sposób, by nikt nie czuł się wykluczony z opieki społecznej i zdrowotnej. Drugim antidotum wskazanym przez Franciszka jest integralność, która przeciwstawia się podejściu częściowemu. Skoro wszystko jest ze sobą połączone, powinniśmy także na nowo przemyśleć pojęcie zdrowia z perspektywy całościowej, obejmującej wszystkie wymiary osoby.

Papież: człowieka chorego trzeba widzieć w całości

„Nie umniejszając w żaden sposób wartości konkretnych kompetencji, leczenie osoby chorej oznacza uwzględnienie nie tylko schorzenia, ale także jej kondycji psychologicznej, społecznej, kulturowej i duchowej: wszystkiego. Kiedy Jezus kogoś uzdrawia, nie tylko usuwa z jego ciała chorobę fizyczną, ale także przywraca mu godność, włącza go na nowo do społeczeństwa, daje mu nowe życie. Oczywiście, tylko On może to uczynić, ale Jego postawa, Jego podejście do człowieka, jest dla nas wzorem. Całościowe spojrzenie na opiekę pomaga przeciwdziałać «kulturze odrzucenia», która wyklucza tych, którzy z różnych powodów nie spełniają określonych standardów. Dzisiejsza kultura wyklucza. To, co nie służy, jest poza. Używa i odrzuca, na wszystkich poziomach. W społeczeństwie, w którym istnieje ryzyko postrzegania chorych jako ciężaru, kosztu, musimy ponownie umieścić w centrum to, co jest bezcenne, czego nie można kupić ani sprzedać, czyli godność osoby – podkreślił Papież. – Choroby mogą naznaczyć ciało, zmącić myśli, odebrać siły, ale nigdy nie mogą przekreślić wartości ludzkiego życia, które zawsze należy chronić, od poczęcia do naturalnego końca.“

Jako trzeci środek zaradczy dla właściwej opieki nad chorymi, Ojciec Święty wskazał dobro wspólne. Również w dziedzinie zdrowia często pojawia się pokusa, aby przewagę ekonomiczną lub polityczną uzyskało kilka grup, ze szkodą dla większości społeczeństwa. Franciszek zauważył, że logika „każdy dla siebie” łatwo przekłada się na „wszyscy przeciwko wszystkim”, pogłębiając nierówności i wzmacniając konflikty. Zamiast tego powinniśmy pracować nad tym, aby każdy miał dostęp do opieki zdrowotnej i aby pozostała ona bezpłatna. Papież zaznaczył, że obcinanie środków na opiekę zdrowotną jest obrazą ludzkości.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLider z Sędziszowa wygrał z Spartą. Płomień 25 raz bez punktów 
Następny artykułCiągnik przygniótł mężczyznę podczas wycinki drzew. 68-latek zmarł na miejscu