Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan
Ojciec Święty zauważył, że tragiczne doświadczenia wojen światowych, długie lata zimnej wojny trzymające świat w napięciu, katastrofalne konflikty we wszystkich częściach globu, pośród mnóstwa oskarżeń, gróźb i wzajemnego potępiania niewiele nauczyły ludzkość. Znajdujemy się dzisiaj na krawędzi utraty bardzo kruchej równowagi.
Ojciec Święty zauważył, że w zglobalizowanym świecie podążamy do przodu tylko wówczas, gdy wiosłujemy razem, natomiast płynąc samemu, dryfuje się. Dodał, że dążąc do złagodzenia sporu między Wschodem i Zachodem, nie należy odwracać uwagi od innej przepaści, która stale rośnie – przepaści między Południem a Północą świata. Pojawiające się konflikty nie powinny spowodować, że stracimy z oczu inne ukryte tragedie ludzkości, takie jak katastrofa nierówności, w wyniku której większość mieszkańców Ziemi doświadcza ogromnej niesprawiedliwości, haniebnej plagi głodu czy nieszczęścia zmian klimatycznych będących oznaką braku troski o wspólny dom.
Następnie Papież przedstawił trzy wyzwania wynikające z Dokumentu o ludzkim braterstwie i z Deklaracji Królestwa Bahrajnu, czyli tekstów stanowiących przedmiot refleksji podczas kończącego się forum. Pierwsze z tych wyzwań dotyczy modlitwy. Ma ona decydujące znaczenie dla oczyszczenia się z egoizmu, zamknięcia w sobie i niesprawiedliwości. Kto się modli, otrzymuje pokój w sercu i musi stać się jego świadkiem i posłańcem. Człowiek religijny, człowiek pokoju to ten, który chodząc z innymi po ziemi, delikatnie i z szacunkiem zachęca ich do podniesienia wzroku ku niebu. To może się dokonywać jedynie w klimacie wolności religijnej, która nie jest tylko wolnością kultu, ale polega na odrzuceniu rygoryzmu, zamknięcia czy przemocy. Wyzwanie związane z modlitwą dotyczy serca, natomiast wychowanie dotyczy umysłu człowieka. Edukacja stanowi przyjaciółkę rozwoju, ale powinna być to edukacja godna człowieka, otwarta na wyzwania i wrażliwa na przemiany kulturowe, szanująca historię i tradycję. Chodzi o edukację kształtującą gotowość do przeżywania problemów oraz rozwiązywania kryzysów bez popadania w logikę konfliktu. Wyzwanie edukacyjne dotyczy uznania kobiet w sferze publicznej, ochrony praw dzieci oraz formacji do życia obywatelskiego, do wspólnego życia w klimacie szacunku i praworządności. Trzeba w społeczeństwach stworzyć koncepcję pełnego obywatelstwa oraz odrzucić dyskryminujące pojęcie mniejszości rodzące poczucie izolacji czy niższości. Ostatnie z trzech wyzwań dotyczy działania, czyli sił człowieka.
Ojciec Święty podkreślił, że człowiek religijny sprzeciwia się także wyścigowi zbrojeń, interesom wojennym, rynkowi śmierci. Nie popiera „sojuszy przeciwko komuś”, lecz drogi spotkania ze wszystkimi. Nie ulegając relatywizmowi ani synkretyzmowi, podąża tylko jedną drogą: drogą braterstwa, dialogu i pokoju. Franciszek wezwał do poszerzania serca dla innych oraz podążania drogą wzajemnego poznania. Zachęcił do zacieśniania więzi oraz promowania konkretnych inicjatyw, aby droga wielkich religii stawała się sumieniem pokoju dla świata.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS