Papież Franciszek mianował nowego wizytatora apostolskiego o charakterze specjalnym w Medjugorje, który zastąpi niedawno zmarłego biskupa Henryka Hosera, który piastował tę funkcję od 2017 roku.
Nowym wizytatorem został włoski arcybiskup Aldo Cavalli. Jest on doświadczonym dyplomatą watykańskim, który pełnił funkcję nuncjusza w wielu krajach, w tym w Holandii i Chile.
CZYTAJ TAKŻE
– Powrót do Medjugorja. Tysiące pielgrzymów na 40-leciu pierwszych objawień
– „Medjugorje spowite jest smutkiem”. Chorwaccy katolicy zapamiętają apb. Hosera jako wielkiego pasterza i człowieka
Przypomnijmy, w 2017 r. arcybiskup Hoser objął funkcję wizytatora apostolskiego o charakterze specjalnym dla parafii w Medjugorje, małym mieście w Bośni i Hercegowinie, w którym zdaniem wielu w 1981 r. ukazała się Matka Boża.
Jego przybycie do Medjugorje oznaczało zmianę stosunku Stolicy Apostolskiej do tego miejsca oraz tego, co się w nim działo.
Od tamtej pory miejsce to zyskało silniejszy status w Kościele, a w zeszłym roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na organizowanie tu oficjalnych pielgrzymek kościelnych, które wcześniej odbywały się półlegalnie. To właśnie śp. Arcybiskup Hoser odegrał w tym główną rolę, za co wszyscy, dla których Medjugorje jest ważne, pozostaną mu na zawsze wdzięczni.
Co dalej z Medjugorje?
Kościół ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył prawdziwości objawień w tym miejscu. Komisja watykańska, którą kierował kardynał Camillo Ruini, zbadała tę sprawę, a wyniki prac przekazała Ojcu Świętemu Franciszkowi. Jak donoszą media, zdecydowaną większością głosów Komisja uznała pierwsze siedem objawień za nadprzyrodzone, podczas gdy w przypadku pozostałych ocena pozostaje zawieszona.
Chorwacki publicysta Darko Pavičić, jeden z najlepszych znawców wydarzeń w Medjugorje, powiedział, że nominacja Cavalliego na pewno oznacza, że będzie on kontynuował pracę tam, gdzie przerwał Hoser.
Jak napisał kiedyś watykanista Andrea Tornielli, po raporcie Komisji Ruiniego Watykan zdecydował o trzech rzeczach. Po pierwsze, przejmie administrację parafii. Po drugie, umożliwi organizowanie pielgrzymek dla księży. Trzecim jest ogłoszenie Medjugorje sanktuarium pod papieską administracją. Pierwsze dwa zadania zostały wykonane, pozostało trzecie– aby ogłosić Medjugorje oficjalnym Sanktuarium maryjnym
—powiedział Pavičić dla chorwackich mediów.
Zobaczymy, czy tak się stanie. Jasne jest, że rzeka pielgrzymów nadal płynie do niewielkiego miasteczka w Bośni i Hercegowinie. Pielgrzymki zostały nieco ograniczone z powodu pandemii, ale wraz z normalizacją sytuacji, Medjugorje mogłoby się stać jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w tej części Europy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS