Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
Ojciec Święty zaznaczył, że zawierając Przymierze z Izraelem, Bóg ofiarował mu Torę, aby mógł zrozumieć Jego wolę i żyć w sprawiedliwości. Ten związek Przymierza i Prawa był na tyle ścisły, że wydawały się one nierozerwalne. Prawo było wyrazem, że osoba, lud znajdują się w przymierzu z Bogiem. Natomiast nowość nauczania Św. Pawła wyrażała się we ukazaniu, że pierwsze przymierze zawarte przez Boga z Abrahamem opierało się na wierze w wypełnienie obietnicy, a nie na przestrzeganiu Prawa.
Franciszek zwrócił uwagę, że kiedy Paweł mówi o Prawie, odnosi się zwykle do Prawa mojżeszowego, prawa Mojżesza, do Dziesięciu Przykazań. Prawo było w relacji, było w drodze, stanowiło przygotowanie, było w relacji z Przymierzem, które Bóg ustanowił ze swoim ludem.
Papież – prawo było wielkim darem dla ludu Izraela
„Zachowywanie Prawa zapewniało ludowi dobrodziejstwa płynące z Przymierza i gwarantowało szczególną więź z Bogiem. Ten lud, ci ludzie, te osoby, były związane z Bogiem i ukazywały zjednoczenie z Nim, w zachowywaniu, w przestrzeganiu prawa. Zawierając Przymierze z Izraelem, Bóg ofiarował mu Torę, prawo, aby mógł zrozumieć jego wolę i żyć w sprawiedliwości – podkreślił Papież. – Pomyślmy, że w tamtym czasie potrzeba było takiego prawa, i było ono wielkim darem, którego Bóg udzielił swojemu ludowi. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie wszędzie rozpowszechnione było pogaństwo, wszędzie występowała idolatria oraz postawy z niej wypływające i dlatego właśnie był to wielki dar Boga dla ludu. Prawo pozwalało iść naprzód.“
Franciszek zaznaczył, że Paweł nie był przeciwny Prawu Mojżeszowemu. W swoich Listach broni jego boskiego pochodzenia i podkreśla jego rolę w historii zbawienia. Jednak Apostoł podkreśla, że Prawo nie daje życia, ponieważ nie jest w stanie urzeczywistnić obietnicy. Ci, którzy szukają życia, powinni patrzeć na obietnicę i jej urzeczywistnienie w Chrystusie. Na tym polega radykalna nowość życia chrześcijańskiego: wszyscy, którzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa, są powołani do życia w Duchu Świętym, który wyzwala z Prawa i jednocześnie doprowadza je do pełni, zgodnie z przykazaniem miłości.
Papież – prawo prowadzi do spotkania z Jezusem
„To jest bardzo ważne, prawo prowadzi do Jezusa. Ktoś z was mógłby powiedzieć mi: „jedna rzecz ojcze: czy to oznacza, że jeśli modlę się Credo, nie muszę przestrzegać przykazań?”. Nie, przykazania zachowują aktualność w sensie bycia „pedagogami” prowadzącymi do spotkania z Jezusem, ale jeśli zostawisz z boku spotkanie z Jezusem i będziesz chciał powrócić do dawania większego znaczenia przykazaniom, to wtedy wpadniesz w pułapkę tych misjonarzy fundamentalistów, którzy wmieszali się pośród Galatów, aby ich zdezorientować – podkreślił Papież. – Niech Pan pomoże nam podążać drogą przykazań zachowując miłość Chrystusa, dążąc do spotkania z Nim ze świadomością, że spotkanie z Jezusem jest ważniejsze od wszystkich przykazań.“
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS