Dziś ogłoszono w liście apostolskim w formie motu proprio, że papież zmodyfikował paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dzięki zmianom kobiety będą miały dostęp do posług lektoratu i akolitatu. To od dawna wyczekiwana i przełomowa decyzja.
Jak głosi poniedziałkowi list apostolski zatytułowany „Spiritus Domini”, papież Franciszek zmienił paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dzięki niemu świeckie kobiety będą miały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu podczas uroczystości kościelnych, takich jak bierzmowanie, chrzest czy msze święte.
Oficjalna decyzja papieża Franciszka jest przełomowa i czekano na nią od bardzo dawna. W liście apostolskim papież przypomniał swoje słowa z adhortacji apostolskiej z ubiegłego roku o tym, że płeć żeńska powinna mieć bardziej rzeczywisty i faktyczny wpływ na organizację, decyzje i kierowanie wspólnotą Kościoła.
Do tej pory było to stosowane, jednak odbywało się bez „prawdziwego mandatu instytucjonalnego” w drodze odstępstwa od tego, co ustalił jeszcze Paweł VI. W 1972 roku ówczesny papież postanowił, że dostęp do tych posług będzie dostępny tylko dla mężczyzn.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS