A A+ A++

Papież Franciszek mianował nowym metropolitą warszawskim dotychczasowego metropolitę katowickiego pallotyna abpa Adriana Galbasa – poinformowała w poniedziałek nuncjatura apostolska w Polsce. Decyzję przyjmuję jako wolę Bożą – powiedział abp Galbas w słowie do wiernych archidiecezji katowickiej.  W lutym 2025 r. kard. Nycz skończy 75 lat i osiągnie wiek emerytalny. Mimo tego już w grudniu 2023 r. złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu. W poniedziałek nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież przyjął ją 4 listopada. – To, że 10 miesięcy czekaliśmy na taką decyzje pokazuje, że nie była ona łatwa – przyznał w TOK360 Ignacy Dudkiewicz, filozof i publicysta z “Magazynu Kontakt”.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty “taniej na zawsze”. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Zdaniem gościa Adama Ozgi sama nominacja Galbasa jest o tyleż “bardzo zaskakująca” dla stołecznego Kościoła, co jednoznacznie pozytywna. – Po pierwsze, abp Galbas jest dość młodym hierarchą, co pozwala na pewną stabilizację warszawskiego Kościoła. A po drugie ma wizerunek biskupa otwartego na rozmowę – mówił Dudkiewicz. Dodawał, że abp Galbas wydaje się człowiekiem, który zdaje sobie sprawę z wyzwań, przed jakim stoi Kościół w Polsce. – Nie pudruje rzeczywistości, ale jest gotowy do angażowania świeckich i prowadzenia z nimi dialogu – chwalił gość TOK FM. 

Wielki problem Kościoła w Polsce 

Dlaczego jednak papież Franciszek aż tak długo zwlekał z wyborem? Ekspert tłumaczył, że nie tylko w Warszawie Watykan może mieć taki problem. Na podobne decyzje, związane z wyborem najwyższych hierarchów kościelnych, czekają choćby Kraków i Poznań. – W przypadku Kościoła w Polsce mamy coraz istotniejsze trudności związane ze znalezieniem kandydata, który nie tylko będzie odpowiedni do objęcia władzy w kluczowej metropolii, ale jednocześnie się na to zgodzi – powiedział Dudkiewicz.

Gość TOK FM wyjaśnił, że “część biskupów nie decyduje się na przyjęcie takich nominacji”. – Z różnych powodów. Na przykład są świadomi tego, jak trudne wyzwanie będzie ich czekać w zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej. Archidiecezja warszawska jest tu miejscem szczególnym. Na jej terenie znajdują się też świeckie władze państwowe, dlatego tutejszy ordynariusz zawsze jest pierwszym komentującym rzeczywistość i prowadzącym dialog z politykami, co może nie być w najbliższych latach łatwe – podsumował ekspert. 


Zobacz wideo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo atrakcja tylko dla osób o mocnych nerwach. Widoki szokują. “Nogi zmiękły po samym spojrzeniu”
Następny artykułTymczasowy areszt dla nietrzeźwego 19-latka, który spowodował wypadek