A A+ A++

Papież spotkał się z uczestnikami Kongresu organizowanego przez Instytut Dialogu Międzyreligijnego z Argentyny. Ojciec Święty zauważył, że ludzie reprezentujący różne religie i wyznania przez całe wieki rozmawiali jakby z lustrem, które odbijało ich własne przekonania na temat innych. Dominowała przy tym postawa nieufności i odrzucenia.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Franciszek odniósł się do osobistych doświadczeń związanych z relacjami z Żydami, z którymi uczęszczał do szkoły. Miał z nimi wiele kontaktów również dzięki swojemu ojcu, który pracował jako księgowy w słynnej fabryce przędzy. Miał on wielu przyjaciół Żydów, którzy odwiedzali rodzinę Bergogliów w domu rodzinnym. W spotkaniu z przedstawicielami innych religii i wyznań potrzebny jest dialog bez użycia lustra. Chodzi o dialog na poziomie rzeczywistego życia i doświadczenia Boga. On się objawia poprzez różne kultury i tradycje konkretnym ludziom, którzy są naszymi braćmi. Tutaj Papież nawiązał do spotkania, które odbyło się dzień wcześniej i w którym były obecne polskie akcenty.

Papież: nie jesteśmy od siebie odizolowani

„Wczoraj po południu spędziłem dwie i pół godziny, dwie długie godziny z polskimi pastorami ewangelickimi, z osobami z różnych wyznań ewangelickich, także z niektórymi biskupami polskimi. Z jakim wielkim szacunkiem każdy opowiadał o swojej drodze! Słuchałem i byłem bardzo zadowolony; bardzo dobrze mi zrobiło podzielenie się swoim doświadczeniem – zaznaczył Papież. – Nie jesteśmy odizolowani, nie jesteśmy wyspami. «Mój Kościół jest jedyny, wy jesteście drugą albo czwartą kategorią». Nie! Nie należy mówić w ten sposób.“

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany wiózł poszukiwanego
Następny artykułPolitycy komentują odejście Sonika z PO