Papież Franciszek wyruszył we wtorek rano w sześciodniową podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Samolot z papieżem odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino. Po południu Franciszek przybędzie do stolicy DRK – Kinszasy.
40. pielgrzymka Franciszka
Rano, przed udaniem się na lotnisko, papież spotkał się w Domu Świętej Marty z grupą około dziesięciu uchodźców z krajów, które są celem jego podróży.
To 40. zagraniczna podróż papieża, w tym czwarta do Afryki. Dotychczas odwiedził Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską, a także Maroko oraz Mozambik, Madagaskar i Mauritius.
Przesłanie nadziei i pocieszenia
Teraz Franciszek będzie w dwóch krajach, zmagających się z przemocą, krwawymi konfliktami, dramatem milionów wysiedlonych i uchodźców, ubóstwem, głodem, wyzyskiem. To będą główne tematy papieskich wystąpień. Oczekuje się też przesłania nadziei i pocieszenia oraz apeli o pokój i pojednanie. Przesłanie to zawiera motto wizyty w każdym w tych krajów.
W Demokratycznej Republice Konga są to słowa „Wszyscy pojednani w Chrystusie”, a w Sudanie Południowym – „Proszę, aby wszyscy byli jedno” z Ewangelii świętego Jana. W obu państwach katolicy stanowią około połowy ludności.
Demokratyczna Republika Konga
Franciszek będzie drugim papieżem, który odwiedzi DRK, gdzie liczba katolików wynosi ponad 52 miliony. Gdy kraj ten nosił nazwę Zair, odwiedził go w 1980 i 1985 roku św. Jan Paweł II.
Po przylocie do Kinszasy we wtorek około godz. 15 i krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotka się z szefem państwa Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo. Następnie wygłosi przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa Demokratycznej Republiki Konga.
W kolejnych dniach w stolicy papież odprawi mszę dla kilkuset tysięcy wiernych, spotka się z grupą osób, które ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, a także z młodzieżą oraz z duchowieństwem.
Sudan Południowy
Od piątku do niedzieli Franciszek przebywać będzie w Sudanie Południowym; najmłodszym kraju świata, utworzonym w 2011 roku. Ten drugi etap wizyty będzie pielgrzymką ekumeniczną, bo papieżowi towarzyszyć będą anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji Iain Greenshields.
rdm/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS