A A+ A++

Od maja 2020 roku sprzedaż papierosów mentolowych będzie zakazana. To ostateczne wprowadzenie w życie dyrektywy Unii Europejskiej sprzed sześciu lat.

W zasadzie przepisy nie są niczym nowym, bo o tym, że z rynku zniknie część papierosów wiemy już od… 2014 roku. Unia Europejska uznała bowiem, że mają one smakować tylko tytoniem. Chodzi oczywiście o walkę o stan zdrowia społeczeństwa. Motywacja jest oczywista: trzeba zniechęcać ludzi do palenia, a papierosy mają być papierosami. Nie mogą zachęcać do palenia i nie powinny uatrakcyjniać samego procesu. Dodawanie smaków, typu mentol, uatrakcyjnia palenie.

To zdanie unijnych ekspertów. Zdaniem UE mentol uatrakcyjnia palenie, przez co przyczynia się do wzrostu liczby nałogowych palaczy, a rzucenie palenia staje się dla wielu bardzo trudne. Zakaz zacznie obowiązywać 20 maja.

Co to będzie oznaczać dla Polski? Nasz kraj zajmuje czwarte miejsce pośród europejskich krajów — z Polski pochodzi 10 proc. produkcji papierosów mentolowych. Na eksport trafia aż 70 proc. krajowej produkcji. Nic dziwnego, że rozwiązania proponowane przez Brukselę nie spodobały się polskiemu rządowi, który w 2014 roku złożył skargę. Wejście dyrektywy w życie oznaczałoby dla polskiego budżetu stratę rzędu 9 mld złotych. Ale Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił skargę, argumentując, że wyroby tytoniowe zawierające aromat są równie szkodliwe jak zwykłe papierosy

Dyrektywa co prawda weszła w życie jeszcze w 2014 roku, ale państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie przepisów. Dyrektywa przewidziała też okres przejściowy w odniesieniu do wszystkich kategorii produktów, żeby producenci i detaliści mieli czas na wyprzedaż zapasów. Dlatego większość przepisów realnie weszła w życie dopiero w pierwszej połowie 2016 roku. Ale dlaczego wszystko trwało aż 6 lat? Mentol, podobnie jak inne produkty, które osiągnęły przynajmniej trzyprocentowy udział w rynku miały zostać zakazane po upływie czteroletniego okresu wycofywania, czyli w 2020 r.

pj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParlament Europejski: Debata na temat praworządności w Polsce. Ostre spięcie Szydło z Sikorskim
Następny artykułŚwiadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji