Japońscy naukowcy postanowili przyjrzeć się pracy mózgu podczas nauki. Uczestnicy eksperymentu mieli do dyspozycji kartkę i długopis oraz tablet i smarrtfona. Piszących ręcznie lub przy użyciu urządzeń mobilnych bacznie obserwowano. Zaskakujące, co wykazało badanie!
Powszechnie uważa się, że urządzenia mobilne zwiększają wydajność. Badanie japońskich naukowców pokazało jednak, że studenci, którzy używali do sporządzenia notatek papieru i długopisu zrobili to szybciej o 25 proc., niż osoby, które miały do dyspozycji tablety lub smartfony.
Zdaniem akademickich ekspertów np. zeszyt ze względu na swoją strukturę i formę, na starcie zawiera więcej informacji przestrzennych, co dla mózgu ma kluczowe znaczenie przy rozpoznaniu obiektu.
Dodatkowo papier jest podatny na nasze ruchy, kartki mogą się podrzeć, rogi zagiąć, kształty liter są nieregularne i nierówne. W tablecie mamy przewidywalność, szablony i brak kontaktu z tekstem po wyłączeniu urządzenia lub aplikacji.
Badaniu zostali poddani studenci i absolwenci. Okazało się, że pisanie ręczne może prowadzić do większej aktywności mózgu. Spisywanie na kartce ma jeszcze inne atuty.
Po pierwsze przyswajamy, a po drugie wpływamy na poprawę pamięci. Profesor Kuniyoshi L. Sakai, neurobiolog z Uniwersytetu w Tokio nie ma wątpliwości, że wbrew pozorom to korzystanie z kartki papieru jest bardziej zaawansowanym narzędziem dla mózgu.
– W rzeczywistości papier ma wyższość nad dokumentami elektronicznymi, ponieważ zawiera informacje przywołujące wspomnienia- tak brzmi opinia profesora neurologii, Profesor Kuniyoshi L. Sakai, opublikowana na łamach Frontiers in Behavioural Neuroscience.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS